Yapay zeka ve pazarlamaYazar: Alara Çoban

Yapay zeka ve pazarlaması nedir? Gerçekten bu konu hakkında fazla bilginiz yoksa gelin beraber inceleyelim. Bu pazarlama, veri toplama, veri analizi ve pazarlama çabalarını ekonomik eğilimlerin incelenmesine dayalı olarak otomatik ve hızlı kararlar almak için yapay zeka teknolojilerini kullanır. AI, genellikle hızın gerekli olduğu dijital pazarlama pazarlarında kullanılır. AI pazarlama araçları, müşterileri ile en iyi şekilde nasıl iletişim kurulacağını öğrenmek için verileri ve müşteri profillerini kullanır, ardından onlara pazarlama ekibi üyelerinin müdahalesi olmadan doğru zamanda özel mesajlar sunarak maksimum verimlilik sağlar. Günümüzün dijital pazarlamacılarının çoğu için yapay zeka, pazarlama ekiplerini büyütmek veya daha az insan gücü gerektiren daha taktiksel görevleri gerçekleştirmek için kullanılıyor.

Yapay zeka pazarlamada hangi işlevleri ile kullanılıyor?

  1. Veri Analizi
  2. Doğal Dil İşleme (NLP)
  3. Medya Satın Alma
  4. Otomatik Karar Verme
  5. İçerik Oluşturma
  6. Gerçek Zamanlı Kişiselleştirme

AI ile pazarlama örnekleri:

Sephora ve AI

Yapay zekanın gücünü erkenden anlayan başarılı kozmetik markalarından Sephora, hedef kitlesine mümkün olan en kişiselleştirilmiş, bilgilendirici müşteri deneyimini sunmak için chatbot teknolojisini kullanıyor. Kapsamlı bir tüketici araştırması yürüttükten sonra marka, birçok müşterinin  geniş ürün yelpazesini bunaltıcı bulduğunu fark etti . Buna karşılık olarak marka, belirli yanıtlara dayalı olarak özel ipuçları ve öneriler sunan sohbet robotlarının önderliğinde, kullanıcılarına alışveriş sürecinde rehberlik etmeye yardımcı olacak etkileşimli bir sınav başlattı. Girişimin başarısı sayesinde marka, güçlenmeye devam ederken şimdi Facebook Messenger aracılığıyla kendi chatbot destekli alışveriş hizmetini sunuyor.

Bu ultra kişiselleştirilmiş yapay zeka destekli Messenger hizmeti, sanal bir renk eşleştirme asistanı, bir rezervasyon asistanı ve hatta otonom, konuşkan bir makyaj ipuçları ve tavsiye uzmanı olan KitBot’u içeriyor.

 

Netflix ve AI

Netflix, genel kullanıcı deneyimini geliştirmek ve hizmetini bireysel kullanıcıya uyarlamak için yapay zeka destekli makine öğrenimi teknolojisini kullanarak kullanıcının geçmişte beğendiklerine ek olarak tercihlerine göre kişiselleştirilmiş içerik önerileri sunuyor. Ayrıca Netflix, akış kalitesini otomatik olarak optimize etmek ve herhangi bir kalite veya ara belleğe alma sorununu önlemek için bir AI geliştirmesi kullanıyor. İnsanların Netflix’te izlediği programların %80’inden fazlası artık kişisel öneriler platformuna dayanıyor. Bu, gücünün bir kanıtı.

 

Starbucks ve AI

Coffee colossus, hedef kitlesine ek bir tüketici değeri katmanı sunmak için en çok abone olunan uygulamalarından birini Amazon’un Alexa teknolojisiyle entegre etti. Bunu yaparken, müşterileri artık kendi “Starbucks Baristam” hizmetini kullanarak sipariş verebilir ve değiştirebilir, ayrıca maksimum rahatlık için bir teslim alma konumunu onaylayabilir.

‘My Starbucks Barista’ uygulamasının başarısı nedeniyle marka, sunduğu binlerce satış noktasına yapay zeka destekli Mastrena II espresso makineleri (uygulamanın ön sipariş özelliklerini tamamlayan makineler) ekleyerek yapay zeka yeniliklerini genişletti.

 

The Economist ve AI

The Economist, geniş çapta saygı gören bir dijital yayındır ancak 2016/2017 civarında izleyici kitlesi azalmaya başladı. The Economist, verileri toplamak ve tüketici verilerini ayrıntılı olarak analiz etmek için bu süreci kullanarak, isteksiz okuyucular olarak değerlendirdiği bir hedef kitlesi segmenti belirlemeyi başardı.

Web ve uygulama kullanımını bağımsız bir şekilde analiz ederek, belirli okuma alışkanlıklarını veya tercihlerini derinlemesine incelediler ve sonuç olarak potansiyel müşterilerine çevrimiçi yaklaşmanın daha iyi yollarını buldular. Ayrıca, yeni segmentler keşfetmek ve benzer kitleler oluşturmak için çerez, abone ve ek veri kümelerini eşleştirmeye odaklanan yayın, okuyucu seviyelerini bir kez daha artırmaya yarayan bir dizi olumlu sonuç vermeyi başardı.

Bu yeni veri odaklı, yapay zeka merkezli iş modeli, yalnızca 2020’den 2021’e kadar %9’luk (90.000 yeni sadık) abone artışıyla 2017’den beri sürekli abone büyümesini sağlamlaştırdı; bu, zorlu zamanlarda etkileyici bir başarı.

Nestle ve AI

Pazarlama örneklerinde AI özetimizin sonuncusu ama kesinlikle en önemlisi, Nestle’nin bir dizi otonom inovasyonudur.

Küresel yiyecek ve içecek devi Nestle, içerik pazarlama çabalarını geliştirmek ve hedef kitlesi için kişiselleştirilmiş iletişimler oluşturmak amacıyla, hedef kitlesinin çeşitli kesimlerine hedeflenen içerik üretmek için doğal dil işleme (NLP) teknolojisini kullandı. Bu içerik merkezli yeniliğe ek olarak, Nestle ayrıca müşterilerinin derinlerine inmek için yapay zeka odaklı veri işleme platformlarını da kullanıyor (bu da sanal asistanlar ve sohbet robotları dahil yeni yeniliklerle sonuçlanıyor).

Kaynak :

What Is AI Marketing

The role of artificial intelligence in marketing

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin