Yapay zeka tedarik zincirlerini nasıl etkileyecek?Yazar: FASTCO WORKS
Çeviren: Özlem Karabulut

En sağlam tedarik zincirleri bile, çığır açan teknolojik gelişmeler, jeopolitik değişimler veya küresel krizler nedeniyle sismik şoklara karşı savunmasız. Bu türbülans kaynaklarının ortasında yapay zeka, tedarik zincirlerini güçlü tutmak için hızlı yanıt ve sürdürülebilir çözümler sunan bir oyun değiştirici rolünü üstlenebilir.

Kısa bir süre önce, Fast Company ve Inc.’inAI Bootcamp serisinin bir parçası olarak, kaynak planlama yazılımı serisinde lider olan SAP ile ortaklaşa, yapay zeka ve tedarik zincirlerinin yakınsamasını tartışmak üzere uzmanlardan oluşan bir panel toplandı. Konuşmada, yapay zekanın daha sağlam tedarik zincirleri oluşturma potansiyelinin yanı sıra şirketlerin verimliliği ve tedarik çabalarını en üst düzeye çıkarmak için teknolojiye yaslanırken göz önünde bulundurmaları gereken zorluklar da ele alındı. İşte o sohbetten dört çıkarım:

1. Trendleri takip ederek riskleri azaltın.

Tedarik zinciri profesyonelleri, tedarik zinciri risklerini gerçek zamanlı olarak azaltmak için çalışırken çok sayıda tabağı döndürmek zorundadır. SAP Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Yapay Zeka Küresel Başkanı Walter Sun, “Her şeye yetişemezsiniz” diyor. Yapay zeka, tedarik üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek haberleri, olayları ve ilgili sorunları takip ederek yardımcı olabilir. Yapay zeka ayrıca bu verileri analiz ederek tedarik zincirindeki küçük aksaklıkların ya da büyük felaketlerin potansiyelini tahmin etmeye yardımcı olabilir.

MIT’deki Omnichannel Tedarik Zinciri Laboratuvarı’nın yönetici direktörü Eva Ponce, “Tahmine dayalı analitik, tedarik zincirinin birçok bölümünü, özellikle de satın almayı etkiliyor” dedi. Tahmine dayalı analitik, talebi tahmin ederek, tedarikçi performansını, fiyatlandırma eğilimlerini öngörerek ve envanter izleme ve performansını optimize ederek satın almayı geliştirir. Veri odaklı bir yaklaşım, kuruluşların bilinçli kararlar almasını ve genel verimliliği ve maliyet tasarruflarını artırmasını sağlar. Sun, “Bu neredeyse yanınızda oturan ve başka türlü bilemeyeceğiniz şeyler hakkında sizi uyarabilecek bir insan asistanınız olması gibi bir şey” dedi.

Tedarik zinciri planlamacıları, güncellemeleri talep etmek için satıcılara e-posta yazmak gibi günlük görevleri yönetmek için de üretken yapay zekayı kullanabilir. Bunu yapmak, takip ve kriz yönetimi gibi daha önemli konulara odaklanmak için zaman kazandırır.

2. Birden fazla sonuç için hazırlanın.

Yapay zeka araçları, pazar modelleri ve hava durumu verileri gibi dış faktörlere dayalı olarak talep eğilimlerini tahmin edebilir. Makine öğreniminin tahminlerde kullanılması yeni bir şey olmasa da, yapay zeka teknolojisindeki gelişmeler bu teknolojiyi daha güçlü hale getirecek ve tedarik zinciri yöneticilerinin daha hazırlıklı olmasını sağlayacaktır. Ponce, “Doğru bir tahmin, tedarik zinciri profesyonelleri için bir takıntı haline gelmiştir” dedi.

Geçmiş verileri analiz eden ve olası sonuçları belirleyen yapay zeka araçları daha doğru envanter seviyeleri sağlamaya, israfı azaltmaya ve kıtlıkları en aza indirmeye yardımcı olabilir, ancak bu bir kristal küre değildir. Nihayetinde, hangi potansiyel sonucun ortaya çıkacağını bilmenin bir yolu yoktur, bu nedenle birden fazlası için plan yapmak önemlidir.

Pandemi kaynaklı kıtlıklar veya dünya çapında nakliyeyi aylarca geciktiren Süveyş Kanalı tıkanıklığı gibi olaylar, planlanması zor aksaklıklara neden olabilir. Basit tarihsel kalıpları analiz etmenin ötesinde – örneğin ABD’deki mevsimsel tatiller sırasında yapılan satışlar – yapay zeka, yüzlerce veri noktasına dayalı olarak çeşitli “ya olursa” senaryolarını modelleyebilir. Sun, “Bu senaryolardan biri gerçekleşir gerçekleşmez, hemen bir hafifletme planınız hazır olabilir” dedi.

3. Denklemin müşteri tarafını kişiselleştirin.

Müşteriler ürünlerin nihai varış noktası olduğu için satış, tedarik zincirinin kritik bir parçasıdır. Müşterileri mutlu etmek için kişiselleştirilmiş deneyimler önemli hale geliyor. Örneğin Walmart, müşterilerin ürünleri belirli bir ürün yerine kullanım durumuna göre aramasına olanak tanıyan yeni bir üretken yapay zeka arama özelliği başlatıyor. Örneğin, müşteriler “dinozor temalı doğum günü partisi” gibi ifadeleri arayabilir ve bu aramaya göre uyarlanmış bir ürün listesi alabilir.

Sohbet robotları ve yapay zekalı alışveriş asistanları müşterilere önceki siparişlere, geçmiş verilere ve mevcut alışveriş trendlerine dayalı kişiselleştirilmiş alışveriş önerileri de sunabilir. Örneğin, öneriler genellikle diğer müşterilerin başka bir ürünle birlikte ne satın aldıklarına dayanır. Birisi belirli bir dizüstü bilgisayar satın alırsa, yapay zeka otomatik olarak ilgili yerleştirme istasyonlarını veya kılıfları önerebilir. Sun, “Kullanıcılara çok zaman kazandırıyor” dedi. Bu gibi kolay işlemler, sadık müşteri ilişkileri geliştirmeye ve talebi artırmaya yardımcı olabilir.

4. Yapay zekanın kullanıma sunulması konusunda düşünceli olun.

Tedarik zinciri yönetimi için yapay zekayı dahil etmek dikkatli bir planlama gerektirir. Ponce, “Şirketlerin yapay zeka gibi yıkıcı teknolojileri uygularken başarısız olduklarını görmemin en yaygın nedenlerinden biri, net bir vizyona sahip olmadan acele etmeleridir” dedi.

Yapay zeka uygulamasının verimliliği artırmak, riski azaltmak ve daha iyi zaman yönetimi gibi daha geniş iş hedefleriyle nasıl uyumlu olacağını belirleyerek işe başlayın. Ardından, şirketinizin mevcut teknoloji varlıklarını değerlendirin. Ponce’nin belirttiği gibi, sormanız gereken sorular şunlardır: “Sizin yapay zekanız yeteneklerinizin mevcut durumu nedir ve Bilişim Teknolojileri altyapısı yapay zeka dağıtımını desteklemeye ne kadar hazır?” Ardından, şirketinizin bu boşlukları doldurmak için ihtiyaç duyduğu araçları ve teknolojiyi belirleyin.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de yapay zeka çözümlerini geliştirmek, dağıtmak ve sürdürmek için gereken beceri ve yeteneklerdir. Bazı kuruluşların bunu yapmak için yeni yetenekleri işe alması gerekecektir, ancak tüm şirketler çalışanların becerilerini geliştirmelerine ve sürekli değişen yapay zeka alanında rekabetçi kalmalarına yardımcı olmalıdır. Ponce, “Bu yolculuk için hazır olmak ve doğru becerilere sahip olmak çok önemli” dedi.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin