Yapay zekanın yapabilecekleri ve yapamayacakları ve bunun pazarlamacılar için anlamı.Yazar: Anne Marie Nelson-Bogle, Sean Downey
Çeviren: Aslı Keçeci

Google olarak bizlerin yapay zekanın sunduğu olanaklar konusunda heyecan duyduğumuz bir sır değil ve bunun pazarlama sektörünü ne kadar değiştirdiğine hayret ediyoruz. Aslında reklamverenlerin %80’i halihazırda yapay zeka destekli en az bir Arama Ağı reklamı ürünü kullanıyor. Araştırmalar, YouTube’daki yapay zeka destekli Video Erişim kampanya karışımlarının, manuel olarak optimize edilen kampanyalardan 3,7 kat daha yüksek ortalama reklam harcaması getirisi elde ettiğini gösteriyor.

Ancak yapay zeka güçlü bir motor olsa da, çalışabilmesi için yine de sürücü koltuğunda size ihtiyacı var. Bunu aklımızda tutarak, yapay zekanın siz olmadan yapamayacağı birkaç şeyi ve pazarlamanızı çoğaltmak için neler yapabileceğini inceleyelim.

Yapay zeka, kuruluşunuz için büyük resmi göremiyor

Kitlelerin medya ortamında hızla parçalandığı bir ortamda, pazarlamacıların müşteriler için gerçek değer yaratacak ve büyümeyi teşvik edecek yenilikçi yeni stratejilere odaklanması hayati önem taşıyor. Bu tür büyük resmi düşünme, yapay zekanın kesinlikle yapamayacağı bir şeydir.

Mondelēz International, müşterilere özel içerik sunmak ve rakiplerinden öne çıkmak için dijital stratejisini değiştirdi.
Örneğin atıştırmalık üretim devi Mondelēz International, tüm pazarlama stratejisini yeniden tasarlamak için insanın yaratıcılığına güveniyordu. Oreo, Cadbury ve Belvita gibi markalarla şirket, e-ticaretin ve dijital kanalların paketlenmiş tüketici ürünleri pazarını nasıl dönüştürdüğünü ve markaların geleneksel perakendecilere güvenmek yerine müşterileriyle daha doğrudan bağlantı kurmasına nasıl olanak tanıdığını ilk elden gördü.

Buna yanıt olarak Mondelēz International’ın pazarlama ekibi, işletmelerini kişiselleştirilmiş reklamcılıkta yeni bir çağa taşıdı. Daha önce silolara ayrılmış verilerini birleştirerek kolayca analiz edilebilmesini ve değerli analizlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak için Google Cloud ile iş ortaklığı kurdular. Daha sonra müşterilere özel içerik sunmak ve rakiplerinden öne çıkmak için dijital stratejilerini değiştirdiler. Markanın dijital dönüşümü, yatırım getirisini dünya çapında %10’un üzerinde, ABD’de ise %20 artırdı ve uzun vadeli stratejik pazarlama girişimleri için bir çerçeve oluşturdu.

Yapay zeka, markanızın daha akıllı yollarla ortaya çıkmasına yardımcı olabilir

Günümüz piyasasında her dolar önemlidir. Neyse ki Google’ın yapay zeka destekli reklam çözümleri, insanlara ulaşmak ve dönüşüm hunisinin tamamında sonuç elde etmek için çeşitli sinyaller kullanarak bütçenizin daha fazla çalışmasını sağlayabilir.

Bilinirliği %98 olan bir çamaşırhane markası olan OxiClean, daha da fazla talep yakalamak ve dönüşüm hunisinin tamamını kapsayan pazarlama stratejisini geliştirmek için Google AI’dan yararlandı. Medya ajansı Wavemaker, OxiClean’in YouTube’daki Video İşleme kampanyaları gibi yapay zeka destekli araçları özel açılış sayfalarıyla eşleştirerek sorunsuz bir satın alma yolu oluşturmasına yardımcı oldu. Sonuç? Dönüşümlerde 3,9 kat artış ve dönüşüm başına maliyette %72 azalma.

Yapay zeka senin gibi yaratıcı olamaz

Yapay zeka, pazarlamanızı geliştirebilir ancak her harika reklamın kalbinde, özellikle YouTube’daki video kampanyaları söz konusu olduğunda hâlâ yenilikçi, şaşırtıcı ve insan odaklı yaratıcılık yer alır.

Bayer, Claritin markası için hazırladığı video kampanyasında bunun örneğini verdi. Her şey markanın şaşırtıcı bir şeyi keşfetmesiyle başladı: Polen seviyelerinin 2040 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor. Suçlu mu? Erkek ağaçlar. Bu içgörü, Bayer ve Energy BBDO’daki yaratıcı beyinlere, polen emen dişi ağaçlar dikerek alerji semptomlarını hafifletmeye yönelik ülke çapında bir çaba olan DiversiTree Projesi’ni ortaya çıkarma konusunda ilham verdi. Bayer, mesajın daha çok dikkat çekmesi için bunu YouTube feed içi reklamlarına, yayın içi reklamlara ve Video Erişim kampanyaları yoluyla Shorts’a ölçeklendirdi. Bu özellik, Kasım ayında tüm pazarlamacıların kullanımına sunulacak bir özellik.

“DiversiTree” büyük bir başarıydı. Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazanmanın yanı sıra, reklam hatırlanabilirliğinde 3,4 kat mutlak artış da dahil olmak üzere karşılaştırmalı değerlendirmelerin üzerinde sonuçlar ve marka yükselişi sağladı.

Yapay zeka yaratıcılığınızı çoğaltabilir

Yapay zeka, insan yaratıcılığına rakip olmasa da yaratıcı süreci kolaylaştırmaya, yeni içerik türleri oluşturmaya ve yeni yerlerde harika reklamları hayata geçirmeye yardımcı olabilir.

Yapay zeka destekli araçlar, her markanın kreatifini tüm platformlarda ölçeklendirmesine yardımcı olabilir. Yapay zeka, mevcut reklam öğenizi akıllıca çevirebilir ve kırpabilir, seslendirmeler oluşturabilir, metin animasyonları ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilir. Bunun kampanyalarınız üzerinde anında etkisi olabilir. Reklamverenler İşleme Yönelik Video kampanyalarına dikey reklam öğesi eklediğinde, yalnızca yatay öğelerin kullanıldığı kampanyalara kıyasla Shorts’ta dolar başına %10 ila %20 daha fazla dönüşüm elde etti.

Tüm bunlar, dijital uygulama ve optimizasyona daha az, yaratıcı potansiyelinizi açığa çıkarmak ve hikaye anlatımınızın kalitesini iyileştirmek için daha fazla zaman harcayabileceğiniz anlamına gelir.

Yapay zeka insanlarla empati kuramıyor

Hedef kitlemizle bağlantı kurmak, pazarlamacılar olarak işimizin merkezinde yer alır ve harika bir reklam kampanyası için hayati önem taşır. Başka bir deyişle empati çok önemlidir. Yapay zekanın duyguları ya da bilinci yoktur; bu da onun, yaratıcılığımızı yönlendiren iki gerçek insan niteliği olan empati ve şefkat gerektiren görevlere pek uygun olmadığı anlamına gelir.

“DiversiTree Projesi”ni düşünün. Yapay zeka sistemleri insanların alerjiden muzdarip olduğunu anlayabilir ancak bunları ilk elden hissetme yeteneği olmadan bu deneyimle bağlantı kurmanın yaratıcı yollarını ortaya çıkaramaz.

Yapay zeka müşteri güveni oluşturmaya yardımcı olabilir

Çerezlerin kullanımdan kaldırılması. Tarayıcı kısıtlamaları. Bölgesel düzenlemeler. Pazarlamacılar için reklam gizliliği ortamındaki değişimlerin yönetilmesi inanılmaz derecede karmaşık olabilir. İşte bu noktada yapay zeka, işletmenizin gelişmesini sağlarken müşteri güveni oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Yapay zeka destekli araçlardan yararlanmanın temeli olan, müşterilerinizle olan ilişkilerinize dayanan birinci taraf verilerle başlar. Google AI daha sonra ilgili kitlelere ulaşabilir ve müşterilerinizin gizliliğine saygı duymaya devam ederek derinlemesine analizler ortaya çıkarabilir.

Yapay zekanın heyecanı ve ivmesi ortasında, pazarlamacı olarak rolünüz her zamankinden daha kritik. Yapay zekanın işletmeniz için çalışmasını sağlayacak olan şey sizin düşünceniz, yaratıcılığınız ve empatinizdir. Bu benzersiz insan yetenekleri her zaman mükemmel pazarlamaya güç verecektir.

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/automation/what-ai-can-and-cant-do-for-marketers/

 

“Yapay zekanın yapabilecekleri ve yapamayacakları ve bunun pazarlamacılar için anlamı.” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin