Yapay Zekaya Odaklanabilecek Yeni Pazarlama İşleri [Veriler + Örnekler]
Çeviren: Mina Görgün

Yapay zekanın pazarlama endüstrisini hızla değiştirdiği bir sır değil.

Aslında, en son Yapay Zekanın Durumu anketimiz, pazarlama liderlerinin %62’sinin ve iş liderlerinin %66’sının, yapay zeka/otomasyon araçlarından yararlanmaya yardımcı olmak için halihazırda yeni çalışanları işe aldığını ortaya çıkardı.

Peki pazarlama ve iş liderleri tam olarak hangi roller için işe alım yapıyor? İşte bulduklarımız.

Yapay zeka pazarlama işleri

Aşağıdakiler, yapay zeka ve pazarlama otomasyonundaki gelişmeler nedeniyle artan pazarlama işleri ve fırsatlarıdır.

Yapay Zeka Eğitmenleri

Yapay zekanın öğrenmesi, gelişmesi ve herhangi bir pazarlama stratejisine büyük bir değer katması için eğitilmesi gerekir. Ancak teknoloji bir şirket veya marka için yeniyse ekipte yapay zekayı nasıl eğiteceğini bilen herhangi bir çalışan olmayabilir.

Sonuç olarak, birçok pazarlama ve iş lideri teknolojiyi eğitecek kişileri işe alıyor. Örneğin, aşağıdaki iş listesi Scale AI’dandır ve Pazarlama Uzmanları için AI Eğitimi adlı bir pozisyon içindir.

Pazarlama Uzmanları için Yapay Zeka Eğitimi için iş ilanı; Pazarlamada yapay zeka işleriResim kaynağı

Şirket, üretken yapay zeka modellerini içeren projelerde görev alacak yazarlar arıyor.

Sorumlulukları arasında teknolojinin test edilmesi, teknolojinin istemlere verdiği yanıtların analiz edilmesi ve oluşturulan içeriğin doğru olduğundan emin olunması yer alacak.

Anketimize göre pazarlamacıların %55’i yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin doğruluğundan biraz eminken, yalnızca %23’ü oldukça emin olduğundan bu mantıklıdır.

İstatistikler, pazarlamacıların %55'inin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin doğru olduğundan biraz emin olduğunu gösteriyor; Pazarlamada yapay zeka işleri

Yapay zeka uzmanlığına sahip yazarlar birçok pazarlama ve iş lideri, yazma sürecini kolaylaştırmak ve içeriği hızlı bir şekilde üretmek için yapay zekayı kullanma konusunda rahat olan yazarları işe alıyor.

Örneğin, Cyberfunnels’ın aşağıdaki iş listesi, yapay zeka deneyimine sahip bir metin yazarı arıyor.

Yapay zeka uzmanlığına sahip bir metin yazarı arayan iş ilanı; Pazarlamada yapay zeka işleriResim kaynağı

Sorumluluklar arasında “metin yazma sürecini geliştirmek, veriye dayalı iç görüler oluşturmak ve içerik performansını optimize etmek” için yapay zeka araçlarının kullanılması yer alıyor. Başvuru sahiplerinin ayrıca metin yazarlığındaki en iyi yapay zeka uygulamaları konusunda güncel kalmaları bekleniyor.

Bu kez Miaplaza Inc. için yapılan başka bir iş ilanı, verimli bir şekilde yazmak için ChatGPT gibi araçları kullanabilen bir SEO içerik yazarı arıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, içerik yazma ve metin yazarlığı gibi pazarlama işleri ChatGPT gibi yapay zeka araçlarına odaklanıyor. Anketimizde pazarlamacıların %45’i yazma da dahil olmak üzere rollerinin içerik oluşturma aşamasında üretken yapay zekayı kullandıklarını söyledi.

Ayrıca pazarlamacıların %69’u üretken yapay zekanın içerik pazarlama stratejileri açısından önemli olduğunu söyledi.

Yapay zeka bilgisine sahip dijital pazarlamacılar

Dijital pazarlama yıllardır var olan bir alan; ancak daha fazla dijital pazarlama pozisyonu, yapay zekadan nasıl yararlanılacağını bilen çalışanlara ihtiyaç duyuyor .

Örneğin, aşağıdaki iş ilanında Miller’s Ale House, büyümeyi desteklemek için verilerden, yapay zekadan ve pazarlama otomasyonundan yararlanacak bir Kıdemli Pazarlama Müdürü arıyor.

Yapay zeka bilgisine sahip kıdemli bir dijital pazarlama yöneticisi arayan iş ilanı; Pazarlamada yapay zeka işleriResim kaynağı

Anketimize göre pazarlamacıların %45’i verileri analiz ederken ve raporlarken üretken yapay zeka kullanıyor.

Dolayısıyla, yukarıdaki gibi daha fazla pazarlama yöneticisi rolünün, verileri verimli bir şekilde toplamak ve kaydetmek için yapay zekayı kullanma konusunda rahat olan pazarlamacılara ihtiyaç duyması ihtimali yüksektir.

Pazarlamacıların %45'inin verileri analiz ederken ve raporlarken üretken yapay zeka kullandığını gösteren istatistik; Pazarlamada yapay zeka işleri

Yapay zeka odaklı pazarlama işleri pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Sonuçta pazarlamacıların kendi sektörlerinde ve iş piyasasında rekabetçi kalabilmek için yapay zeka/otomasyon araçlarına aşina olmaları gerekir. Neyse ki pazarlamacıları yapay zeka konusunda eğitmek ve becerilerini geliştirmek için kaynaklar mevcut.

LinkedIn Öğrenme Kursları

LinkedIn Learning, aşağıdakiler dahil 100 yapay zeka ve makine öğrenimi kursu sunar:

Yapay Zeka Temelleri Kursu ve Sertifikalar

IBM’in yapay zeka konusunda Herkes İçin Yapay Zeka Temelleri Uzmanlığı adlı bir giriş kursu vardır ve pazarlamacılara ve iş liderlerine uygulamalı yapay zeka , yapay zeka mühendisliği ve makine öğrenimi için sertifikalar alma fırsatları sunar

Google’ın makine öğrenimi hızlandırılmış kursu

Makine öğreniminin hızlı bir özetini almak istiyorsanız Google’ın ücretsiz Makine Öğrenimi Hızlandırılmış Kursuna göz atın . Kurs vaka çalışmalarını, video derslerini, sanal dersleri ve 30’dan fazla alıştırmayı içerir.

Yapay zeka muhtemelen pazarlama endüstrisini değiştirmeye devam edecek ancak bu, teknolojinin hemen işinize gelip onu geçersiz kılacağı anlamına gelmiyor.

Şu anda yapay zekadaki gelişmeler, sizin ve şirketinizin gelişmeye devam edebilmesi için konuyla ilgili becerilerinizi ve bilginizi genişletmeniz gerektiği anlamına geliyor.

https://blog.hubspot.com/marketing/ai-jobs?hubs_content=blog.hubspot.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin