Yapay zekaya odaklanabilecek yeni pazarlama işleriYazar: Erica Santiago
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Yapay zekanın pazarlama endüstrisini hızla değiştirdiği bir sır değil.

Bir adam tahtaya yapışkan notlar koyar; Pazarlamada yapay zeka işi

Aslında, en son Yapay Zekanın Durumu anketimiz, pazarlama liderlerinin %62’sinin ve işletme liderlerinin %66’sının zaten yapay zeka/otomasyon araçlarından yararlanmaya yardımcı olmak için yeni çalışanları işe aldığını ortaya çıkardı.

Ancak pazarlama ve işletme liderleri tam olarak hangi roller için işe alıyor? İşte bulduklarımız.

AI Pazarlama İşleri

Aşağıda, yapay zeka ve pazarlama otomasyonundaki gelişmeler nedeniyle artan pazarlama işleri ve fırsatları yer almaktadır.

AI Eğitmenleri

AI, herhangi bir pazarlama stratejisini öğrenmek, geliştirmek ve büyük bir varlık olmak için eğitilmelidir. Bununla birlikte, teknoloji bir şirket veya marka için yeniyse, ekipte yapay zekayı nasıl eğiteceğini bilen çalışan olmayabilir.

Sonuç olarak, birçok pazarlama ve iş lideri, teknolojiyi eğitmek için insanları işe alıyor. Örneğin, aşağıdaki iş listesi, Scale AI’dan ve Pazarlama Uzmanları için AI Eğitimi adlı bir pozisyon içindir.

Pazarlama Uzmanları için Yapay Zeka Eğitimi için iş ilanı; Pazarlamada AI işleriResim kaynağı

Şirket, üretken AI modellerini içeren projelerle görevlendirilecek yazarlar arıyor.

Sorumlulukları, teknolojiyi test etmeyi, teknolojilerin istemlere verdiği yanıtları analiz etmeyi ve oluşturulan içeriğin doğru olmasını sağlamayı içerecektir.

Anketimize göre, pazarlamacıların %55’i yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin doğru olduğundan biraz eminken, yalnızca %23’ü kendinden emin olduğundan bu mantıklı.

Pazarlamacıların %55'inin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin doğru olduğundan biraz emin olduğunu gösteren istatistik; Pazarlamada AI işleri

AI Uzmanlığına Sahip Yazarlar

Birçok pazarlama ve işletme lideri, yazma sürecini düzene sokmak ve hızlı bir şekilde içerik üretmek için yapay zekayı kullanmakta rahat olan yazarları işe alıyor.

Örneğin, Cyberfunnels’ın aşağıdaki iş listesi, AI deneyimine sahip bir metin yazarı gerektirir.

AI uzmanlığına sahip bir metin yazarı arayan iş ilanı; Pazarlamada AI işleriResim kaynağı

Sorumluluklar, “metin yazma sürecini geliştirmek, veriye dayalı iç görüler oluşturmak ve içerik performansını optimize etmek” için AI araçlarını kullanmayı içerir. Başvuru sahiplerinin ayrıca metin yazarlığı alanındaki en iyi yapay zeka uygulamaları konusunda güncel kalmaları bekleniyor.

Başka bir iş ilanı, bu kez Miaplaza Inc. için, verimli bir şekilde yazmak için ChatGPT gibi araçları kullanabilen bir SEO içerik yazarı arıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, içerik yazma ve metin yazarlığı gibi pazarlama işleri, ChatGPT gibi AI araçlarına odaklanır. Anketimizde, pazarlamacıların %45’i yazarlık da dahil olmak üzere rollerinin içerik oluşturma yönünde üretken yapay zeka kullandıklarını söyledi.

Ayrıca, pazarlamacıların %69’u üretken yapay zekanın içerik pazarlama stratejileri için önemli olduğunu söyledi.

Yapay Zeka Bilgisine Sahip Dijital Pazarlamacılar

Dijital pazarlama, yıllardır var olan bir alandır; ancak, yapay zekadan nasıl yararlanılacağını bilen çalışanlar için daha fazla dijital pazarlama pozisyonu aranıyor.

Örneğin, aşağıdaki iş ilanında Miller’s Ale House, büyümeyi desteklemek için verilerden, yapay zekadan ve pazarlama otomasyonundan yararlanacak bir Kıdemli Pazarlama Müdürü arıyor.

AI bilgisine sahip kıdemli bir dijital pazarlama yöneticisi arayan iş ilanı; Pazarlamada AI işleriResim kaynağı

HubSpot anketine göre, pazarlamacıların %45’i verileri analiz ederken ve raporlarken üretken yapay zeka kullanıyor.

Bu nedenle, yukarıdaki gibi daha fazla pazarlama yöneticisi rolü, verileri verimli bir şekilde toplamak ve kaydetmek için yapay zekayı kullanmakta rahat olan pazarlamacılar gerektirecektir.

Pazarlamacıların %45'inin verileri analiz ederken ve raporlarken üretken yapay zeka kullandığını gösteren istatistik; Pazarlamada AI işleri

Yapay zeka odaklı pazarlama işleri, pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Son olarak, pazarlamacılar kendi sektörlerinde ve iş piyasasında rekabet gücünü korumak için yapay zeka/otomasyon araçlarına aşina olmalıdır. Neyse ki, pazarlamacıları yapay zeka konusunda eğitmek ve becerilerini geliştirmek için kaynaklar mevcut.

LinkedIn Öğrenme Kursları

LinkedIn Learning, aşağıdakiler dahil olmak üzere 100 yapay zeka ve makine öğrenimi kursu sunar:

Yapay Zeka Temelleri Kursu ve Sertifikaları

IBM’in Yapay Zeka konusunda Herkes İçin Yapay Zeka Temelleri Uzmanlığı adlı bir giriş kursu vardır ve pazarlamacılara ve iş liderlerine uygulamalı yapay zeka , yapay zeka mühendisliği ve makine öğrenimi sertifikaları almaları için fırsatlar sağlar.

Google’ın Makine Öğrenimi Hızlandırılmış Kursu

Makine öğreniminin hızlı bir özetini istiyorsanız, Google’ın ücretsiz Makine Öğrenimi Hızlandırılmış Kursuna göz atın. Kurs vaka çalışmaları, video dersleri, sanal dersler ve 30’dan fazla alıştırma içerir.

Yapay zeka muhtemelen pazarlama endüstrisini değiştirmeye devam edecek, ancak bu, teknolojinin hemen işinize geleceği ve onu geçersiz kılacağı anlamına gelmez.

Şu anda yapay zekadaki gelişmeler, sizin ve şirketinizin gelişmeye devam edebilmesi için konuyla ilgili becerilerinizi ve bilginizi genişletmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin