Pazarlamada yapay zekayı hangi alanlarda kullanabilirsiniz?


Yazan: Örgü Flinders

Çeviren: Sena Can

Yapay zeka pazarlaması nedir?

Yapay zeka pazarlaması, müşteri içgörüleri sunmak ve kritik pazarlama kararlarını otomatikleştirmek için veri toplama, veriye dayalı analiz, doğal dil işleme (neuro-linguistic programming) ve makine öğrenimi (machine learning) gibi yapay zeka yeteneklerini kullanma sürecidir. Günümüzde yapay zeka teknolojileri içerik üretmek, müşteri deneyimlerini iyileştirmek ve daha doğru sonuçlar sunmak için her zamankinden daha yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bir yapay zeka aracı seçmeden önce kuruluşlar, mevcut farklı türdeki yapay zeka pazarlama uygulamalarını tam olarak keşfetmeli ve bunların diğer işletmeler tarafından nasıl kullanıldığına bakmalıdır.

Pazarlamada yapay zeka kullanım örnekleri

Giderek daha fazla kuruluş, sosyal medya gönderilerinden e-posta pazarlamasına ve içerik pazarlama çabalarına kadar her şeyi iyileştirmelerine yardımcı olmak için yapay zekaya başvurdukça, pazarlamada yapay zeka örnekleri çoğalıyor. İşletmelerin pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için yapay zeka kullanımını artırma yollarına ilişkin bazı örnekleri burada bulabilirsiniz.

 • İçerik oluşturma: OpenAI’nin üretken yapay zeka platformu ChatGPT’nin Kasım 2022’de piyasaya sürülmesi, yapay zeka için çok sayıda yeni kullanım senaryosuna yol açtı. İçerik oluşturmak için kullanılan yapay zeka, bloglar, pazarlama mesajları, metin yazarlığı materyalleri, e-postalar, konu satırları, videolar için altyazılar, web sitesi kopyaları ve hedef kitleye yönelik diğer birçok içerik türünü oluşturarak pazarlama ekiplerinin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.
 • Kitle segmentasyonu: Yapay zeka, işletmelerin müşterilerini çeşitli özelliklere, ilgi alanlarına ve davranışlara göre akıllıca ve verimli bir şekilde ayırmasına yardımcı oluyor ve bu da daha güçlü müşteri katılımı ve daha iyi yatırım getirisi sağlayan gelişmiş hedefleme ve daha etkili pazarlama kampanyalarına yol açıyor.
 • Müşteri hizmetleri sohbet robotları: Pazarlamacılar, müşteri hizmetlerinin belirli yönlerini geliştirmek için yapay zeka sohbet robotlarını etkinleştirme olanaklarını giderek daha fazla araştırıyor. Bu botlar eğitildikten sonra, müşteri yolculuğunun neresinde olursa olsun müşterilerle etkileşime girebilir, destek taleplerinin hızlı ve etkili bir şekilde çözümlenmesine yardımcı olabilir ve müşteri memnuniyetini artırabilir.
 • Programatik reklamcılık: Programatik reklamcılık, reklamların satın alınmasının ve web siteleri ve uygulamalara yerleştirilmesinin otomasyonudur. Yapay zeka, daha yüksek dönüşüm oranlarıyla daha alakalı reklamlar sunmak için kuruluşların müşteri geçmişini, tercihlerini ve bağlamını kullanarak programatik reklamcılık yapma becerilerini önemli ölçüde geliştirdi.
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO): Arama motoru optimizasyonunu (SEO) geliştirmek için bir yapay zeka çözümü kullanmak, pazarlamacıların sayfa sıralamalarını artırmasına ve daha sağlam stratejiler geliştirmesine yardımcı oluyor. Yapay zeka, pazarlamacıların yeni standartları karşılayacak şekilde içerik oluşturmasına ve optimize etmesine yardımcı olabilir. 
 • E-ticaret: Yapay zeka, işletmelerin müşterilerinin ihtiyaçlarını ve satın alma alışkanlıklarını daha ayrıntılı bir şekilde anlamalarını sağlayarak, görevleri otomatikleştirerek ve iş akışlarını basitleştirerek e-ticaret programlarını ve dijital pazarlama yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Yapay zekayı pazarlamada kullanmanın yararları ve zorlukları

Diğer yeni teknolojilerde olduğu gibi, yapay zekayı pazarlama amacıyla kullanmanın hem faydaları hem de zorlukları var. Yapay zekayı eğitmek için gereken büyük veri setlerinin kalitesini korumaktan, alanın sürekli genişleyen gizlilik yasalarına uymaya kadar, daha önce yapay zekayı kullanmayan kuruluşların anlaşılır bir şekilde dikkatli davranması gerekiyor. Ancak yatırımı yapan ve ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yapay zeka pazarlama çözümü belirleyen işletmeler birçok avantajdan yararlanıyor.

Faydalar

 • Daha hızlı, daha akıllı karar alma: En son teknolojiye sahip yapay zeka araçlarıyla donatılmış pazarlama ekipleri, pazarlama çabalarının etkisini neredeyse gerçek zamanlı olarak görebilir ve taktiklerini buna göre ayarlayabilir. Yapay zeka pazarlama platformları, yapay zeka pazarlama stratejileri oluşturabilir , makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak verileri insanlardan daha hızlı analiz edebilir ve geçmiş müşteri verilerinden duygu analiziyle bilgilendirilmiş eylemler önerebilir.
 • Pazarlama girişimlerinde iyileştirilmiş yatırım getirisi (ROI): Yapay zeka pazarlama araçları, pazarlamacıların bir kampanya tarafından oluşturulan verilerden neredeyse gerçek zamanlı olarak eyleme geçirilebilir bilgiler belirlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca aynı araçlar, medya satın alımı için doğru kanalların belirlenmesine ve hatta müşteri davranışına göre bir reklamın en uygun şekilde yerleştirilmesine yardımcı olabilir. Modern yapay zeka pazarlama çözümleri, paydaşların bir kampanyaya yaptıkları yatırımdan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamalarına yardımcı olur. 
 • KPI’ların daha doğru ölçümü: Dijital kampanyalar, insanların takip edebileceğinden daha fazla veri üretir ve bu da pazarlama girişimlerinin başarısının ölçülmesini zorlaştırabilir. Yapay zekayla geliştirilmiş kontrol panelleri, pazarlamacıların çabalarının başarısını uyguladıkları belirli taktiklerle ilişkilendirmesine yardımcı olarak neyin işe yaradığını ve nelerin geliştirilebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.
 • Gelişmiş müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yetenekleri: Yapay zeka teknolojileri, müşteri verilerinin hazırlanması gibi rutin görevleri otomatikleştirerek pazarlama ekiplerinin müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) programlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca insan hatası olasılığını azaltabilir, daha kişiselleştirilmiş müşteri mesajları sunabilir ve risk altındaki müşterileri tespit edebilirler.
 • Müşteri verilerinden daha anlamlı bilgiler: Günümüzde birçok pazarlamacı, bir kampanya planlarken ellerinde bulunan çok miktarda veriyle mücadele ediyor. Yapay zeka, müşteri verileri üzerinde tahmine dayalı analizler gerçekleştirerek , hızlı, verimli makine öğrenimi (ML) algoritmalarını kullanarak büyük miktarları saniyeler içinde analiz ederek yardımcı olabilir. Gelecekteki müşteri davranışları hakkında öngörüler oluşturmak, daha kişiselleştirilmiş içerik önermek ve pazarlamacıların harekete geçmesi için büyük veri kümelerindeki kalıpları tespit etmek için verileri kullanır.

Zorluklar

 • Yapay zeka çözümlerinin eğitimi: Tıpkı insanlar gibi yapay zeka da yeni bir görevi öğrenmek için önemli bir eğitim gerektirir. Örneğin, müşterilerinizle ilgi çekici bir şekilde konuşacak bir yapay zeka çözümü istiyorsanız, bunu öğretmek için gereken zamana ve kaynaklara yatırım yapmanız gerekir. Bunun gibi bir uygulama geliştirmek için müşterilerin tercihleri ​​ve potansiyel olarak bu tür eğitimlerde uzmanlaşmış veri bilimcileri hakkında büyük miktarda veriye ihtiyacınız olacak.
 • Verilerin kalitesini ve doğruluğunu sağlama: Yapay zeka çözümleri yalnızca üzerinde eğitim aldıkları verilerin kalitesi kadar güçlü. Bir araç teknik açıdan ne kadar gelişmiş olursa olsun eğer üzerinde eğitim aldığı veriler doğru ve temsili değilse, ürettiği yanıtlar ve kararlar düşük kaliteli ve etkisiz olacaktır. Bu sebeple Chat Gpt’nin sayfasının altında “Chat Gpt can make mistakes, please verify the information.” yazıyor.
 • Gizlilik yasalarına uymak: Yapay zeka kişisel müşteri bilgileri üzerine eğitildiğinden, nelerin kullanılabileceğini çevreleyen yasalara sıkı bir şekilde uyulmalı. Yapay zekayı pazarlama amacıyla kullanan şirketlerin tüketici verileri düzenlemelerine uyması gerekiyor, aksi takdirde ağır para cezaları ve itibar kaybıyla karşı karşıya kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. HFS Research’e göre , medyada yer alan hatalı yapay zeka dağıtımlarından kaynaklanan itibar kaybı, hem Avrupa’da hem de Kuzey Amerika’da daha fazla düzenleme yapılması yönündeki baskıyı artırdı.

Kaynak: https://www.ibm.com/blog/ai-in-marketing/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin