Yaratıcı özgeçmişler pazarlamacılar için riskli mi?


Yazan: American Marketing Association Blog

Çeviren: Aslı Yarımoğlu

Lukas Yla adlı genç bir pazarlama uzmanı San Francisco’yu ziyaret ediyordu, hayallerindeki işi bulmak için bir süre Postmates’te çalıştı ve teknoloji şirketlerinin yöneticilerine donut kutuları gönderdi. Özgeçmişi de kutunun içindeydi. Ekim başında Yla, daha önce Litvanya’daki bir startupa bağlı bir pazarlama sorumlusu olarak 40 teslimattan 10 görüşme yaptı.

Yoğun işe alımcıların ilgisini çekmek gerek. Yaratıcı personel ajansı The Creative Group’un yönetici direktörü Diane Domeyer, işe başlayan yöneticilerin her açık yaratıcı pozisyon için ortalama 23 özgeçmiş aldığını söylüyor. Domeyer, Yla’nın taktiği ile ilgili olarak şunları söylüyor: Dikkatlerini toplamak zor olabilir, iş görüşmesinde çok daha az yer tutuyor, yaklaşımının başarılı olduğunu söyleyebilirim. Domeyer, iş aramalarında yaratıcı veya akıllı olmak bir kumar olabilir. Ankete katılanların %52’sinin alışılmadık iş bulma taktiklerini profesyonelce görmediğini ortaya koyan The Creative Group’un pazarlama yöneticilerine yönelik bir anketi var.

Yaratıcı özgeçmişlerin faydaları ve riskleri

İş aramada yaratıcılık riskli olabilir, ancak aynı zamanda da ödüllendirici de olabilir. Domeyer, bu çabaların iş arayanlara, özellikle de rekabetçi bir pazara ayak basmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Domeyer, “Pazarlama / yaratıcılık sektöründe muhtemelen yaratıcılığa büyük bir ilgi var” diye ekliyor.

Domeyer, yaratıcı iş arama stratejileri iyi niyetle yapılmalıdır diyor. Potansiyel olarak bir işvereni rahatsız edebilecek veya ofisini bozabilecek herhangi bir şeyden kaçınılmalı. Başka bir deyişle, en iyisi şarkı söyleyen bir telgraf göndermemek.

TheLadders’ın 2012 raporunda işverenlerin bireysel özgeçmişini gözden geçirirken yalnızca altı saniyede harcadıkları görülüyor. İşverenleri biraz daha yaratıcı bir şekilde düşürmek de yararlı bir taktik olabilir.

Buna karşın, çalışmalar, geleneksel özgeçmişlerin daha çok tercih edildiğini gösteriyor. Norveç’te yapılan, 2010 yılı çalışmasında 90 kişi 12 iş arayanının özgeçmişleri değerlendirildi. Bu özgeçmişler, beyaz kağıda, renkli kağıda veya yaratıcı / infografik şeklinde resmi bir biçimde sunuldu. Beyaz sayfalardaki resmi özgeçmiş, bir görüşme kazanmak için diğerlerine göre önemli derecede daha yüksekti.

2014’ten bir başka çalışma, sekiz MBA öğrencisinin video ve kağıt özgeçmişlerini incelendi. Özgeçmişler, 238 psikoloji öğrencisi tarafından incelendi. Bu öğrencilerin  %81’i hem kağıt hem de video özgeçmişi temel alan ve %76 olasılıkla video özgeçmişini temel alan, kağıt özgeçmişlerine dayanarak MBA öğrencileri ile iş görüşmesi yapma ihtimalinin %81 olduğunu bildirdiler. Çeşitli taktiklerin başarı dereceleri değişebilir, ancak geleneksel özgeçmişler daha fazla kabul görüyor.

En iyi iş arama rotasını oluşturmak

Bir iş arayan, ister yaratıcı rota ya da geleneksel rota olsun, işe alım uzmanları üzerinde etki kazanmak için çaba gösterir. Domeyer, “Yaklaşımınız ne olursa olsun, başvurmadan önce her zaman bir şirket araştırın, hedeflenen bir özgeçmiş ve portföyü bir araya getirin ve görüşme sırasında ilgili soruları soran ilgi gösterin” diyor.

Başvuranların öncelikle niteliklerini vurgulamaları ve güçlü yönlerini potansiyel bir işverene etkili bir şekilde aktarma yollarını düşünmeleri gerektiğini belirtiyor. Domeyer, “Sonuçta, çoğu işveren işe alınma sebebini tarzın önüne koyuyor” diyor. “Üstün kabul edilecek veya niteliklerinizin özü üzerinde fark edilmenin yaratıcılığını vurgulayan her şeyden kaçınılmalıdır.”

Kaynak: blog.ama.org

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin