Yeni başlayan bir blogcunun 2023 için bilmesi gereken her şeyYazar: Rebecca Matter
Çeviren: Aslı Keçeci

İster müşteriler için ister kendiniz için yazmak isteyen yeni başlayan bir blog yazarı olun, blog yazmak öğrenebileceğiniz en eğlenceli ve çok yönlü becerilerden biridir. Zaman ve tutarlı çabayla kazanabileceğiniz paranın neredeyse hiçbir sınırı yoktur. Blog yazmak kısa vadeli bir çaba değil… Bir gecede zengin olmayacaksınız. Ancak gerçekten ilgilendiğiniz bir fikir, kanıtlanmış bir strateji ve blogunuzla her gün ilgilenecek sabır ve disiplinle, zaman içinde değerli bir varlık oluşturacaksınız… ve bu size yıllar boyu para kazandırmaya devam edecek.

Yeni başlayan blog yazarı mı? Başlıyalım

Kazanmayı bekleyebileceğiniz gelir ve bir blog başlatmak için adım adım izlenecek süreç de dahil olmak üzere, bu yeni başlayanlar için blog yazma kılavuzunda her şeyi açıklayacağım.

Yeni başlayanlar için blog yazmaya ilişkin her şey

İlk dikkate almanız gereken şey blogunuzun amacıdır… ne tür bir blog yazmak istiyorsunuz ve kimin için yazmak istiyorsunuz?

Belirli bir konuda kendi blogunuzu yazmak ister misiniz?
Yoksa müşterilerinize bir hizmet olarak blog yazmayı mı sunmak istiyorsunuz?
Müşteriler için blog yazmak istiyorsanız çok fazla talep var. Bloglar içerik pazarlama yapbozunun büyük bir parçasıdır.

Ancak kendi blogunuzu başlatmak istiyorsanız, öncelikle bundan hangi şekilde para kazanmayı planladığınıza karar vermek isteyeceksiniz…

1. Serbest yazarlık işiniz için potansiyel müşteri yaratma

Serbest yazar olarak para kazanmak için, işletmenize potansiyel müşteriler kazandırmak amacıyla bir blog kullanabilirsiniz. İdeal potansiyel müşterilerinize hitap eden konular hakkında blog yazdığınızda, uzmanlığınızı gösterecek ve kendinizi bir otorite olarak konumlandıracak, kendinizi potansiyel müşterilerinize yazma ihtiyaçlarında yardımcı olacak ideal kişi olarak resmedeceksiniz.

2. Pasif gelir

Ayrıca serbest yazarlık işinizden ayrı bir blogunuz da olabilir. Aslında serbest yazar olmanıza bile gerek yok. Herkes ilgi duyduğu bir konu hakkında blog açabilir. Bu size bir izleyici kitlesinin ilgisini çekme şansı verecektir. Ve bunu bir kez yaptığınızda, blogunuzdan para kazanmanın birçok yolu vardır (ki buna da değineceğiz).

Yeni başlayan bir blogcu ne kadar para kazanabilir?

Blog yazmak, zamanla büyüyen, uzun vadeli ve tutarlı bir çabadır. Ancak yeni başlayan biri olarak hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz. Müşteriler için blog yazdığınızda, sektördeki kapsamlı bağlantılarımız aracılığıyla bulduk ve yıllık AWAI Sektörün Durumu Fiyatlandırma Kılavuzumuzda yayınladık, blog yazısı başına 250 ila 800 ABD Doları kazanabileceğinizi gördük. Yeni başlayan bir blog yazarı olarak genellikle bu aralığın alt ucundan başlayacaksınız. Deneyim kazandıkça ve örnekleri ve sonuçları paylaştıkça ücretlerinizi artırabileceksiniz. Kendi blogunuzu sıfırdan başlattığınızda, bloglama gelirinizi ne kadar ve ne kadar hızlı artıracağınız, ona ne kadar zaman ve çaba harcadığınıza ve seçtiğiniz para kazanma yöntemlerine bağlıdır.

Yeni başlayanlar için blog yazma kılavuzu: 6 basit adım

Blogunuzu hızlı bir şekilde başlatmak ve daha sonra değil, daha erken para kazanmaya başlamak için süreci birkaç basit adıma indirgeyebiliriz.

Adım #1: Bir fikir bulun

Karar vermeniz gereken ilk şey ne hakkında yazacağınızdır. Bazı insanlar yıllardır tutkularından biri hakkında yazmak için can atıyor. Ve nihayet bir blog açmaya karar verdiklerinde konularının ne olacağı belli oluyor.

Bu sen değilsen endişelenme.

Sadece kendinize tutkularınızın ve ilgi alanlarınızın neler olduğunu sorun. Hoşunuza giden ve her gün öğrenmeye ve yazmaya kendinizi kaptırmak isteyeceğiniz bir şey bulmak, başarıya giden biletlerden biridir. Aksi takdirde yola devam etmek için motivasyonu ve disiplini korumak zor olacaktır.

Ancak yeni başlayan bir blogcunun aklında tutması gereken birkaç nokta daha var:

Bu ilgiyi paylaşan başka insanların da olduğundan emin olun. Blogunuzdan para kazanacaksanız bir hedef kitle oluşturmanız ve sadık okuyucular yetiştirmeniz gerekir.
Ancak çok geniş bir konu seçmeyin. Daha dar bir konu yalnızca yazınızı daha odaklı hale getirmekle ve sizi daha uzman yapmakla kalmaz, aynı zamanda tutkulu okuyucuların ilgisini çekme olasılığını da artırır.
Bunu düşün …

Filmlerle ilgili bir blog, herhangi bir şeyi derinlemesine ele alamayacak kadar geniştir. Ve okuyucularınızın hepsinin farklı zevkleri olacağından, onların ilgisini çekmeyen çok fazla içerik eklemek zorunda kalacaksınız.

Korku filmleriyle ilgili bir blog, konuyu biraz daraltır ve daha sıkı hayranların gelmesini sağlar, ancak yine de BÜYÜK bir konudur…

Ancak Universal Studios’un Hollywood’un Altın Çağı’ndaki canavar filmleri hakkında bir blog..

Yazdığınız her şeyi okumak isteyen tutkulu bir hayran kitlesi geliştirmeye başladığınız yer burasıdır. Uzman olmanıza gerek yok. Evde bira yapmak veya NFT’lere yatırım yapmak gibi öğrenmek istediğiniz bir etkinlik varsa veya madeni para koleksiyonculuğu veya Yıldız Savaşları gibi dalıp hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir konu varsa… Bir uzmanın bakış açısıyla blog yazmak yerine, blogunuz yolculuğunuzu kaydedebilir ve okuyucularınızı bu yolculuğa çıkarabilir.

Adım #2: Bir ad ve yayınlama platformu seçin

Blogunuzun akılda kalıcı ve dikkat çekici olmasını sağlamak için ona benzersiz ve ilgi çekici bir ad verin. Ayrıca adın, blogun neyle ilgili olduğunu açıkça belirtmesini ve böylece insanların ilk bakışta “anlamasını” istersiniz. Ve kesinlikle “.com”un kullanılabilir olmasını istiyorsunuz. İnsanların evrensel olarak aradığı ve beklediği şey budur. Yayıncılık platformuna gelince, yeni blog yazarlarının kullanabileceği çok sayıda ücretli ve ücretsiz seçenek var. Ancak kolaylık açısından, özellikle de kendinizi teknoloji konusunda bilgili görmüyorsanız, WordPress’i yenmek zordur. 2022’de TÜM web sitelerinin %43’ünden fazlası WordPress kullanıyor. Blogunuzu hızlı ve kolay bir şekilde ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Güvenli ve emniyetlidir ve birçok “teknoloji düşmanı” bile WordPress sitelerini yönetmeyi ve özelleştirmeyi kolay bulmaktadır.

Adım #3: Editör takviminizi oluşturun

Konunuzu seçtikten, “.com” adınız kaydedilip blogunuz oluşturulduktan sonra, ilk blog yazınızı yazmadan önce son bir hazırlık aşaması daha var. Tutkulu olduğunuz veya hakkında daha fazla bilgi edinmekten heyecan duyduğunuz bir konu seçtiyseniz, bu sürecin en eğlenceli kısımlarından biri olmalıdır. Burası, editoryal takviminizi oluşturabilmeniz için blog yazısı fikirlerini bankaya koymaya başladığınız yerdir. İlk birkaç hafta veya ay içeriğinizi planlamak için zaman ayırmanız sizi başarıya hazırlayacaktır. Zaten yazmanız gerekirken ne hakkında yazacağınızı bulmaya çalışırken asla takılıp kalmayacaksınız.

Ve işte size kısa bir ipucu:

Fikirler için beyin fırtınası yaparken, nişinizdeki diğer blogları da inceleyin. Aynı veya benzer konular hakkında yazmanızda bir sakınca yoktur. İçeriklerini çalmayacaksınız. Ancak blogunuzu benzersiz kılan şey SİZsiniz; sesiniz ve bakış açınız. Yani bu, size uygun, farklı bir açıdan yaklaşabileceğiniz popüler fikirleri bulmanın harika bir yoludur.

Adım #4: Yazmaya başlayın

Sonunda içeriğinizi yazmaya başlamanın zamanı geldi!

Yeni başlayan bir blog yazarının aklında tutması gereken birkaç şey var:

Çarpıcı bir başlık oluşturun. Okuyucuların dikkatini çektiğinden emin olmak için başlık yazınıza ekstra zaman ayırmaya değer. Çünkü dünyanın en iyi blog yazısı eğer insanlar onu görmezden gelirse size hiçbir faydası olmaz.
İlgili, yararlı veya eğlenceli olun. Bu, konunuza ve okuyucularınızın bir sorunu çözmelerine yardımcı olup olmadığınıza, onları bir şekilde eğitip eğitmediğinize veya yalnızca ortak bir tutku hakkında mı yazdığınıza bağlı olacaktır. Hangisi olursa olsun, herkesin zamanı kısıtlı. Bu yüzden onları meşgul etmeli ve okumaya devam etmeleri için bir neden vermelisiniz.
Kanıtlanmış formüller kullanın (bazen). İnsanlar liste gönderilerini, nasıl yapılır, incelemeleri ve kişisel hikayeleri sever. Öyleyse karıştırın. Kendi fikirleriniz, formülleriniz ve formatlarınız söz konusu olduğunda yaratıcı olun.
Blogunuz olduğunda istediğiniz kadar özgürsünüz.

Adım #5: Hedef kitlenizi oluşturun

Hedef kitle oluşturmanın ana yollarından biri arama motoru optimizasyonudur (SEO).

SEO uzun vadeli bir stratejidir. Gönderileriniz bir gecede Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almaz. Ancak zamanla iyi bir SEO ile blogunuza bol miktarda organik trafik çekebilirsiniz. Muhtemelen insanların aradığı alakalı arama terimlerini gösteren bir anahtar kelime araştırma aracına yatırım yapmanız gerekecektir. Bu şekilde, bu anahtar kelimeler etrafında gönderiler oluşturabilir ve bunları içeriğinize entegre edebilirsiniz. İçerik yazarları için bir başka SEO en iyi uygulaması da okuyucunuzu göz önünde bulundurarak yazmaktır. Ve elbette yazdığınız her içeriğin mümkün olan en yüksek kalitede olduğundan emin olun. Bu, yalnızca yazdığınız ilk şeyi yayınlamak için değil, birden fazla taslak yazmaya ve içerik düzenlemeye zaman ve çaba harcamak anlamına gelir. Ayrıca, daha uzun blog gönderilerinin Google’da daha kısa olanlara göre daha iyi sıralamaya sahip olma eğiliminde olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız. Çoğu nişte en iyi sonuçları elde etmek için 1.000 ila 2.000 kelimeyi hedefleyin.

Yeni başlayan bir blog yazarı olarak blog kitlenizi oluşturmanın bir başka yolu da sosyal medyadır.

Sizin için neyin en iyi olduğunu ve hangilerini kullanmaktan keyif aldığınızı görmek için farklı platformları deneyebilirsiniz. Ancak gönderilerinizi sosyal medyada paylaşmak, onları daha fazla ilgi odağı haline getirecektir.

Adım #6: Para kazanma ve tanıtım stratejilerinizi oluşturun (yeni başlayan bir blog yazarı olsanız bile)

Son olarak, hedef kitlenizi oluşturmaya başladığınızda blogunuzdan para kazanmaya da başlayacaksınız.

Ve bunu yapmanın her türlü yolu var. İşte sadece birkaçı:

Reklam ağları
Sponsorlu içerik düzenlemeleri
Ortaklık fırsatları
Koçluk veya danışmanlık hizmetleri
Kendi ürünlerini satmak
Ve dahası
Artık blogunuzdan hemen para kazanmaya çalışmayacaksınız. Hedef kitlenizi büyütmeye başlayana kadar para kazanmak zordur. Ancak kendinizi hazır hissetmeseniz bile hemen bir e-posta listesi oluşturmaya başlamanız çok önemlidir. Başlangıçta abonelerinize yeni bir şey yayınladığınıza dair bildirimleri e-postayla göndermek kadar basit olabilir. Buradan e-posta pazarlama stratejinizi geliştireceksiniz. Önemli olan, bir e-posta listeniz olduğunda, yazdıklarınıza ilgi gösteren ve abone olarak harekete geçen kişilerle iletişim kurma izninizin olması. Bu para kazanmanın anahtarıdır. Çünkü zamanla affiliate anlaşmalarını veya kendi ürünlerinizi listenizde pazarlayabilirsiniz. Ve listenizde ne kadar uzun süre bulunurlarsa ve blogunuzu okurlarsa size o kadar sadık olacaklardır.

Yeni başlayan blog yazarının çıkarımları

Artık yeni başlayanlar için blog yazmaya ilişkin her şeyi bildiğinize göre, hızlı ve kolay bir şekilde konuya dalabilirsiniz. Unutmayın, blog yazmak hızlı bir şekilde zengin olma stratejisi değildir. Zaman, sabır, çaba ve disiplin gerektirir. Bunları yerine getirdiğinizde ve sizi heyecanlandıran bir fikirle, yeni başlayan biri olsanız bile, her ay sıfırdan ekstra para kazanmaya geçebilirsiniz. Ve bir kez kendi tarafınızda momentuma sahip olduğunuzda, bir izleyici kitlesi oluşturursunuz ve tutarlı kalırsınız, sınır gökyüzüdür.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin