Yeni başlayanlar için mobil pazarlama


Yazan: Jake Jeffries

Çeviren: Aslı Yarımoğlu

Hiç şüphe yok ki, pazarlama, satış, müşteri hizmetleri veya verimlilik yoluyla olsun işinizi iyileştirebilirsiniz. Ancak mobil pazarlama tek başına başarı getirebilir.

Bununla birlikte, okumak ve tam olarak ne yapmanız gerektiğini, nasıl yapılacağını ve ne zaman yapılacağını bulmak biraz yıldırıcı bir görev olabilir. Bazı işletmeler bununla yetinebilir ama yetinmemelisiniz.

Mobil pazarlama gerçekten basit ve çok etkili bir yol. Bu yedi basit adım, mobil pazarlama uzmanı olma yolunda yararlı olacak.

 

1-Hedeflerinizi bilin

 

Belki apaçık ortada ama başlamadan önce, mobil pazarlama maceranız için hedeflerinizi gerçekten oluşturmak isteyeceksiniz. SMS her türlü konuda yardımcı olabilir ve gönderdiğiniz her mesajla birlikte, müşterinizin mesajınızı aldıktan sonra ne yapmasını istediğinizi düşünmeniz gerekir, bu yüzden ne yapmalarını istiyorsunuz?

  • Web sitenizi ziyaret etmeleri
  • Metin veya e-posta ile arama
  • Yarışmaya girmek
  • Ürün veya hizmet satın alma
  • Randevu alma
  • Markanızdan veya tekliflerinizden bahsetmeleri

2-Kitlenizi tanıyın

Gönderdiğiniz mesajlar ne kadar alakalıysa, o kadar çok yanıt alırsınız. Örneğin, futbol taraftarı bir adam muhtemelen en son futbol ürünleriniz hakkında bir kısa mesaj almak ister. Ancak son çıkan elbiselerinizle ilgili değil.

Verilerinizi ve kitlenizi farklı kategorilere ayırın, böylece en alakalı mesajları her bir müşteri segmentine gönderdiğinizden emin olabilirsiniz. Segmentleri cinsiyet, yaş, konum, gelir, hobiler ve önceki alışverişlere göre belirleyebilirsiniz.

3-Mesajın içeriği

Mesaj içeriğini doğru bir şekilde vermeye çalışın. Müşterilerin kapatıp sileceği gibi çok uzun bir mesaj olmasını istemiyorsunuz. Bu nedenle kısa ve tatlı kalmaya çalışın ancak çok net bir harekete geçirici mesajla ihtiyacınız olan tüm bilgileri almaya dikkat edin.

 

4-Tekrar tekrar test edin

Önce kendinize ve çalışma arkadaşlarınıza bir test mesajı göndereceğinizden emin olun, bir hata oluştuğunda daima bunu yapma alışkanlığından vazgeçmek özür dilemekten daha iyidir.

 

5-Mesajın gönderim zamanı

Mesaj içeriğiniz ve hedefleriniz hakkında gerçekten düşünmeniz gerekir. Müşterileri olsaydınız hangi saatte bu mesajı almak isterdiniz? Yanıtlama oranları için zamanlama önemlidir ve mesajın zamanı mesaj içeriğinizle alakalı olmalıdır. Örneğin hiç kimse sabahın 9’unda pizza satın almak istemez, bu nedenle mesajınızın zamanlaması hakkında düşünün.

 

6-Sonuçları gözden geçirin

Mesajlarınızın başarısını ölçtüğünüzden emin olun. İnsanlar bağlantınızı tıkladı mı?Bir alışveriş yaptınız mı? Size telefon ettiler mi?Hedeflerinize ulaştınız mı?

Sonuçlarınızı kaydedin ve daha sonra diğer testleri yapın, farklı zamanlarda, farklı günlerde, farklı tekliflerde mesajlar gönderin ve ardından müşterileriniz için neyin işe yaradığına ve neyi seviyorsa gerçekten muhteşem bir resim oluşturabilirsiniz.

 

7-Gönderin ve tekrar gönderin

Müşterilerinizin neyi tercih ettiklerini ve beğendiğini anladığınızda, SMS kampanyalarınız sizin için büyük bir başarı olur ve işletmeniz için büyük bir fayda sağlar. Bu yüzden tekrar tekrar gönderin. Müşteri ilişkilerinizi geliştirmek ve işinizi geliştirmek için düzenli mesajlar gönderme alışkanlığı kazanın

 

İşte bu kadar kolay. Bu 7 basit aşamayı izleyin ve çok yakında mobil pazarlamanın avantajlarından yararlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

 

Kaynak: http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin