Yeni bir pazarlama işinin kariyerinizi ileri veya geriye taşıdığı nasıl anlaşılır


Yazan: Mark Miller

Çeviren: Gülce Çınar

Büyük kariyer hedeflerine sahip iddialı bir pazarlamacıysanız, aldığınız her yeni işi yapmanız önemlidir. Her biri kariyerinizde stratejik olarak seçilmiş bir adım olmalıdır. Fakat pek çok fırsat mevcut olduğundan yanlış yolu seçmek kolaydır. Yeni bir iş seçmek, hayatınızın tamamında yapacağınız en büyük kararlardan biridir ve aldığınız yol gelecekte kalıcı bir etki yaratacaktır. Yeni pazarlama pozisyonuna başlamadan önce bunun kişisel ve mesleki ilerleme anlamına geldiğinden emin olun.

Nihai hedeflerini değerlendirme

Yeni bir iş olup olmadığını değerlendirmede ilk ve en önemli adım, nihai hedefinizin nerede olduğunu anlamaktır.

Bu bir haritaya bakmak gibidir; sonuna kadar gitmek istediğiniz yeri bilmiyorsanız doğru yoldan devam edip etmeyeceğinizi nasıl anlayacaksınız?

Henüz yapmadıysanız, nihai yaşam hedeflerinizi göz önünde bulundurarak buna ciddi bir zaman harcayın:

Kariyerinizde ne yapmak istersin?

Hangi kişisel başarıları başarmak istiyorsunuz?

Nerede yaşamak istersiniz? Yaşam tarzınızda ne istiyorsunuz?

Neyde gerçekte iyisin?

Şimdiye kadar kariyerinizde en doyurucu ve tatmin edici neyi buldunuz?

Bunlar zor sorular ve her biri için kesin bir cevap bulunmaması normal. Ancak yüksek hedefleriniz ve hırslarınız varsa, muhtemelen daha sonra bu soruların üzerinde çalışmaya başlamanız gerekir. Daha kıdemli pazarlama pozisyonlarına geçmeye başlarken bu özellikle önemlidir çünkü merdivenlerin en yüksek noktasına tırmandıktan sonra yanlış kariyer yolunda olduğunuzu anlarsanız işte o zaman rotayı değiştirmek zorlaşır.

Farklı Boyutlu Firmalar Arasında Geçiş

Bazı pazarlama kariyer yolları basittir. Ancak, birçok pazarlamacı için, özellikle gözlemcileri üst düzey bir yönetici rolüne sahip olanlar için (eşlik eden pazarlama yöneticisi maaşıyla birlikte) yol daha da kıvrımlı olabilir.

Pazarlama pozisyonlarının en üst düzeyine ulaşmak genellikle daha fazla sorumlulukla daha zorlu rollerin peşinde stratejik olarak organizasyonlar ve endüstriler arasında ilerlemek demektir.

Yeni bir işin, tamamen farklı bir ölçekle çalışan şirkette gerçek bir adım olup olmadığı konusunda iyi bir bakış açısı elde etmek zordur.

İş unvanları güvenilmez bir ölçümdür. Daha küçük bir organizasyonda pazarlama yürütme araştırmasının bir VP’si, o organizasyonun pazarlama şefini arıyor olabilir. Ancak, aynı unvan, büyük bir Fortune 500 markasındaki org tablosunda nispeten düşük olabilir. Potansiyel bir işin, sizi nihai hedeflerinize daha da yakınlaştıracak olup olmadığını belirlemek için hiçbir evrensel formül yoktur. Her fırsatı tek başına düşünmeli ve geleceğe yönelik vizyonuyla karşılaştırmalısınız.

Büyük bir firmadan daha küçük bir firmaya geçiş

Örneğin, yüz milyon hatta milyarlarca dolarlık gelir ile büyük bir işte çalışan bir pazarlama lideri olduğunuzu varsayalım. Büyüklüğün 1 / 4’ü olan bir şirket için pazarlama yürütme uzmanının VP’sinde bir pazarlama görevlisi tarafından ele geçirilirseniz ne yapardınız?

Mevcut konumunuzda büyük bir bütçenin tadını çıkarırsınız, emrinde bol miktarda kaynak bulunduracaksınız ve önemli bir ekibi yönetiyorsunuzdur. Küçük şirkette, tüm bunlar muhtemelen alıştığınıza kıyasla küçültülecektir. Tazminat rekabetçi olsa bile, böyle bir işi gerçekten kariyer gelişimine yol açabilir mi?

Daha küçük bir organizasyona geçmek genellikle daha fazla sorumluluk ve yetki demektir. Hali hazırda büyük bir firmada düşük seviyeli bir yönetici iseniz, muhtemelen pazarlama departmanında dijital reklamcılık veya bölgesel marka gibi dar bir bölümden sorumlu olursunuz. Muhtemelen benzer seviyede birçok akranınız var.

Küçük bir firmada yönetici olarak çalışırsanız, büyük olasılıkla bu iş için pazarlamanın üstünde veya yakınındasınızdır. Kaynaklarınız şu an sahip olduğunuzdan daha az olsa bile, bu büyük bir sorumluluk artışıdır.

Bu, kuruluşun başarısı ve büyümesi üzerinde önemli, doğrudan, ölçülebilir bir etkiye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Daha azıyla daha fazla şey yapmak için meydan okuyacaksınız ve bütçenizi ve ekibinizi nasıl ayırdığınızla birlikte yaratıcılık yapmak zorunda kalacaksınız.

Daha fazla yetki ve özerklik ile, başkasının onayına gerek duyan kararlar verebilirsiniz. Bu türden bir deneyim sizi uzun vadeli hedeflerinize ulaşmaya daha fazla yetkili kılarsa, küçük firmanın getirisini ileride anlamlı bir adım olarak düşünmeye değer.

Küçükten büyüğe geçiş

 Ya ters senaryo ne olacak? Orta büyüklükte bir işyerinde Pazarlama Müdürü olduğunuzu ve çok uluslu büyük bir şirkette orta düzey bir exec gibi bir fırsatla karşılaştığınızı varsayalım.

Büyük, ünlü bir marka ile yoğun bir bütçeyle çalışma ihtimali genellikle en iddialı, deneyimli pazarlama profesyonellerine çekici geliyor. Ancak, Pazarlama Müdürü olmanızdan Direktör veya Başkan Yardımcısına geçmeniz gerçekten bir ileriye doğru ilerliyor mu?

Yine, yanıt rolün kendine has özelliklerine ve kişisel hırslarınızla nasıl ilişkili olduğuna bağlıdır.

Ortak bir iş zekası “Asla odanın en zeki insanı olma.”. Bu söz bayattır, ancak bir değeri vardır. Yalnızca üst düzey liderlerden biri olarak bir pazarlama ekibine liderlik ederken, öğrenmek ve düşünce şeklinize meydan okuyan az sayıda akran veya akıl hocalığı figürüne sahipsiniz. Küçük bir göldeki büyük balığa sahip olmak ikramiyesidir, ancak bunun anlamı, ne kadar büyüyebileceğinizin bir sınırı olduğu anlamına gelebilir

Çok daha büyük bir şirkete geçmek, daha fazla insandan sorumlu olduğunuz anlamına gelir ve işleri gerçekleştirmek için birlikte çalışmaya ve akranlarınızla ilişkiler kurmaya zorlanırsınız demektir. Kariyer tarihinizde bu deneyim eksikse, bu hareket özgeçmişinizi tamamlamak ve geleceğe hazırlanmak için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. 

Kaynak: http://www.business2community.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin