Yeni Google genişletilmiş metin reklamları ve bilmeniz gerekenler


Yazan: Tim Krozek

Çeviren: Canberk Kurşunluoğlu

Google genişletilmiş metin reklamları (ETA) resmi olarak kullanılmaya başlıyor. Yeni olarak, masaüstü dostu ve daha uzun bir şekilde formatlanabilen AdWords reklamlarıyla karşılaşacağız. 26 Ekim 2016 tarihinden itibaren aktif olarak karşımıza çıkacak olan bu reklam tipinde reklam verenlerin artık standart mentin reklamlarını yüklemesi ve oluşturması mümkün olacak. Bir zaman sonra bu reklamlar ücretli arama tarihinin içinde kaybolup gidecek ve arama sayfasının içinde kaybolacak.

ekran-resmi-2016-10-20-15-01-20

Google bu reklam tipiyle birlikte reklam verenlere ürünlerini ve hizmetlerini tanımlamak için yüzde 50 daha fazla reklam alanı ve fazladan karakter sayısı veriyor. Eğer bu reklam fırsatını kaçırırsanız, rakiplerinize karşı yeni reklam tipinde şansınız kalmayabilir. Reklamlarınızı test edin ve onları kendi arama motoru yöneticinizin (SEM) içine optimize edin.

Google’ın geri sayımı yaklaşıyor 26 ekimde canlıya girecek olan bu reklam tipi için, reklam verenlerin mevcut pazarlama stratejilerine göre yeniden bu formata uygun reklam çalışması, rekabet gücünü koruyabilme açısından önemli.

Google yeni reklam tipini tanıtmak ve uygulamada pratiklik kazandırmak için bu reklam tipinin Beta sürünümü Mayıs 2016 tarihinde çıkarttı. Şu anda şirketlerin %50 sine yakınının ETA’ları test ettiğini söyleyebiliriz. Aşağıda kendi stratejinizi oluştururken kullanabileceğiniz 3 madde mevcut.

1- Tüm Yaratıcılığınla Yeniden Düşün

Eğer kelimeleri sadece gelişi güzel ve boşlukları doldurmak için yazıyorsanız bunun size hiç bir fayda sağlamayacağını görürsünüz. Birlikte yazılan kelimeler ve bunların aratılan kelimelerle olan uyumu reklamınız için en önemli unsurdur. Reklam verenlerin bu tip hatalar yaptığını ve tek amaçlarının doğrudan tıklama almak olduğunu görmekteyiz. Aynı kelimeleri tekrar ederek sadece boşlukları doldurmak için yazılan reklam metinlerinin marka için hiç bir getirisi yoktur.

Google Performans ve Pazarlama direktörü Matt Lawson;

“Yeni çıkan reklam tipleriyle mevcut reklamlarınıza yaratıcılığınızı katarak yeniden yapılandırın. Bu yeni bir şeyler üretmek ve daha önce yapılmamış şeyleri yapmanın yoludur.” demiştir.

Zor şeyler yerine avantajı düşünün.

 2- Eski Reklamları Hemen Terketmeyin

Ücretli arama her şey olduğu gibi, genişletilmiş metin reklamları sırf yeni çıkan bir reklam diye eski reklam tipinden daha iyi performans gösterecek veya daha iyi bir reklam tipi olacak diye bir şart yok. Yeni genişletilmiş metin reklamlarınızı eski reklamlarınızın yanında çalıştırın. Eğer standart reklamınız genişletilmiş metin aramasından daha iyi performans gösteriyorsa, hangi mesaj stratejilerinin yeni reklam tipi üzerinde daha iyi çalıştığına bak.

 3- Tatiller Hakkında Düşünmeye Başla

Tatil sezonu arama motoru pazarlaması bakımından çok büyük bir gelir yaratma yeri haline dönüşür. Aynı zamanda iç ekipler için promosyonları yönetmek ve tatil reklamı yazmak inanılmaz derecede heyecanlı aynı zamanda biraz zaman alıcı bir iştir. Eğer bu dönemde büyük bir avantaj sağlamak ve aynı zamanda para kazanmak istiyorsanız, 26 ekim 2016 tarihine kadar en iyi genişletilmiş reklam metninizi hazırlayın.

Kaynak:  https://marketingtechblog.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin