Yeni Hype uygulaması küçük şirketler için uygun mu?


Yazan: Antony Maina

Çeviren: Tuan Baykut

Vine’ın görkemli günleri geride kalmış olabilir, fakat yaratıcıları sosyal uygulamalar üretme sevdasından vazgeçmiş gibi görünmüyor. 

Twitter’ın, aldıktan kısa bir süre sonra kapatıldığını duyurduğu Vine’ın orijinal kurucu partnerleri, Hype adında yeni bir sosyal uygulama yaptıklarını duyurdu. Bir video döngüleme uygulaması olan Vine’ın aksine Hype, Periscope ve Facebook Live gibi bir canlı yayın yapma servisi.

İlk defa beta halindeyken tanıtımı yapılan uygulamayı şu an App Store’da bulabilmek mümkün ve yaratıcılarının söylediği kadarıyla Android versiyonu da gelmek üzere. Bu yeni uygulamanın, mesajını daha büyük kitlelere iletmeye çalışan küçük şirketler tarafından kesinlikle ilgi görecek birtakım özellikleri de bulunmakta.

Buna ek olarak Hype’ın, rakiplerinde endişe uyandıracak birkaç özelliği de var. İlk olarak uygulama, çektiğiniz videolara animasyonlar ve müzik ekleyebilmenizi sağlıyor. İkinci olarak da, yayınlarınızdaki müzikleri, emojileri ve yapılan yorumları görüntüleyebilme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Platform size temalı arka planlar sağlıyor ve siz kamera fotoğraflarınızdan istediklerinizi seçerek bir yandan canlı yayın yaparken, bir yandan da fotoğrafları slideshow halinde izleyenlerinize gösterebiliyorsunuz.

Hype videoları Twitter’da da paylaşılabiliyor. En temel anlamda bu özellik, şirketlerin canlı yayınlar aracılığı ile çok daha büyük kitlelere erişimlerinin sağlanması anlamına geliyor.

Uygulamanın canlı yayın yapımına sıra dışı ve eğlenceli bir tutumla yaklaştığı da görülüyor. Bu durum, diğer canlı yayın araçlarını kullanan firmaların hoşuna gidebilecek, ilgilerini çekebilecek bir unsur.

Hype’ı diğer uygulamalarla olan yarışında öne geçiren özelliğin, kaydedilen medya formuyla diğer medya formlarının birlikte kullanılabildiği bir platform olma özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum kullanıcıda, çok fazla şey aynı anda oluyormuş hissi uyandırabileceği gibi, bir yandan da Hype’ı, canlı yayın yapmaktan çok daha fazlasını arayanlar, kullanıcılar ve firmalar için önemli bir uygulama haline de getirebilir.

Hype küçük şirketleri destekleyebilir mi?

Yepyeni özelliklerle canlı yayın dünyasına giriş yapan Hype, izleyicilerle kişisel düzeyde iletişim kurmak isteyen şirketlerin tam da ihtiyaç duyduğu bir uygulama olabilir. Kendisine özgü duruşuyla, Periscope ve Facebook Live gibi uygulamaları kullanan kullanıcıları kendisine çekip çekemeyeceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

www.smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin