Yeni işletmelerin başarısız olmasının en önemli 6 nedeni


Yazan: MICHAEL T. DEANE

Çeviren: Atakan Gürbüz

Genellikle yeni işletmelerin yarısından fazlasının ilk yıl içinde başarısız olduğu söylenir. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, bu mutlaka doğru değildir. BLS’den elde edilen veriler, yeni işletmelerin yaklaşık %20’sinin açık oldukları ilk iki yılda, %45’inin ilk beş yılda ve %65’inin ilk 10 yılda başarısız olduğunu göstermektedir. Yeni işletmelerin sadece %25’i 15 yıl veya daha fazlasına ulaşıyor. Bu istatistikler zaman içinde pek değişmedi ve 1990’lardan beri oldukça tutarlı.
Olasılıklar yaygın inanılandan daha iyi olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl kapanan birçok işletme var.

BLS’ye göre, girişimciler Mart 2021’de sona eren yılda 843.320 yeni işletmeye başladı. Tarihsel verilere göre, bu işletmelerin yaklaşık 168.664’ünün ilk iki yıl içinde batmasını bekleyebiliriz. Doğru planlama, finansman ve esneklik ile işletmelerin başarılı olma şansı daha yüksektir. Yeni başlayanların yapabileceği en büyük hatalardan bazılarını gözden geçireceğiz ve başarı şansınızı nasıl artırabileceğinizi bulacağız.

1. Piyasayı araştırmamak

Yani her zaman bir emlak ofisi açmak istediniz ve sonunda bunu yapmak için araçlara sahipsiniz, ancak acenteyi açma arzunuz, ekonominin aşağı bir konut piyasasında ve istediğiniz bölgede olduğu gerçeğine karşı sizi kör ediyor. Bu, en başından başarısızlıkla sonuçlanacak bir hata. Bir pazarda açık veya karşılanmamış bir ihtiyaç bulmanız ve ardından ürününüzü veya hizmetinizi zorlamak yerine onu doldurmanız gerekir. Bir ihtiyacı karşılamak ve insanları buna para harcamaları gerektiğine ikna etmekten çok daha kolaydır.

2. İş planı sorunları

Sağlam ve gerçekçi bir iş planı, başarılı bir işin temelidir. Planda, işletmeniz için ulaşılabilir hedefleri, işletmenizin bu hedeflere nasıl ulaşabileceğini ve olası sorunları ve çözümleri ana hatlarıyla belirteceksiniz. Plan, araştırma ve anketler yoluyla işe ihtiyaç olup olmadığını anlayacaktır; iş için ihtiyaç duyulan maliyetleri ve girdileri belirleyecek ve uygulanması ve karşılanması gereken stratejileri ve zaman çizelgelerini ana hatlarıyla belirtecektir.

Plana sahip olduğunuzda, onu takip etmelisiniz. Harcamalarınızı ikiye katlamaya veya stratejilerinizi değiştirmeye başlarsanız, başarısızlığı arıyorsunuz demektir. İş planınızın ezici bir çoğunlukla yanlış olduğunu tespit etmedikçe, ona bağlı kalın. Yanlışsa, hızlı gözlemlere dayanarak iş yapma şeklinizi değiştirmek yerine, neyin yanlış olduğunu bulmak, düzeltmek ve yeni bir plan izlemek en iyisidir. Ne kadar çok hata yaparsanız, işiniz o kadar pahalı hale gelir ve başarısızlık şansınız o kadar artar.

3. Çok az finansman

Bir şirket kurduysanız ve işler yolunda gitmiyorsa, az sermayeniz varsa ve zorlu bir işiniz varsa, başka bir kredi istemek için iyi bir konumda değilsiniz. Başlangıçta gerçekçiyseniz, işinizin devam ettiği ve paranın aktığı noktaya kadar sizi idare edecek yeterli parayla başlamayı planlayabilirsiniz.

Başlangıçta mali durumunuzu genişletmeye çalışmak, işinizin hiçbir zaman yolunda gitmeyeceği ve yine de geri ödeyecek çok paranız olacağı anlamına gelebilir.

4. Kötü konum, internet varlığı ve pazarlama

İşletmeniz yaya trafiği için yere güveniyorsa, kötü bir konum kendi kendini açıklayıcıdır. Bununla birlikte, zayıf bir İnternet varlığı da bir o kadar tehlikelidir. Bu günlerde internetteki konumunuz ve sosyal medya gücünüz, şirketinizin bir alışveriş bölgesindeki fiziksel konumu kadar önemli olabilir. Çevrimiçi bir varlık, insanların size işlerini verebileceklerini bilmelerini sağlar, bu nedenle ihtiyaç zaten oradaysa, işletmenizin kullanılabilirliği ve görünürlüğü bir sonraki önemli adımdır.

Bu pazarlamaya benzer. Pazarlamanın sadece insanlara ulaştığından emin olmanız değil, aynı zamanda doğru insanlara da ulaşması gerekir. Bu nedenle, ulaşmak istediğiniz kitleyle pazarlama türünün aynı hizada olduğundan emin olun. Büyük reklam panoları, bir internet şirketi için gidilecek yol olmayabilir, tıpkı çevrimiçi reklamların ağır bir inşaat işi için gidilecek yol olmadığı gibi. İhtiyaç zaten belirlenmişse, ürününüze veya hizmetinize ihtiyaç duyan hedef kitleye ulaştığınızdan emin olun.

5. Esnek olmamak

Planlamayı yaptıktan, işinizi kurduktan ve bir müşteri tabanı kazandıktan sonra, kayıtsız kalmayın. Karşıladığınız ihtiyaç her zaman orada olmayabilir. Piyasayı izleyin ve iş planınızı ne zaman değiştirmeniz gerekebileceğini öğrenin. Temel trendlerin zirvesinde olmak, başarılı kalabilmeniz için stratejinizi ayarlamak için size bolca zaman tanıyacaktır. Başarılı endüstrilerin büyük değişikliklere uğrayabileceğini bilmek için yalnızca müzik endüstrisine veya Blockbuster videosuna bakmak gerekir.

6. Çok hızlı genişletmek

Artık işiniz kurulup başarılı olduğuna göre, genişleme zamanı geldi, ancak genişlemeye yeniden başlıyormuş gibi davranmalısınız. İşletmenizin erişimini genişletiyorsanız, şimdi ulaşacağınız alanları ve pazarları anladığınızdan emin olun. İşinizin kapsamını ve odağını genişletiyorsanız, yeni ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve hedeflenen tüketiciyi mevcut başarılı işinizde olduğu kadar anladığınızdan emin olun.

Bir işletme çok hızlı büyüdüğünde ve araştırma, strateji ve planlama konusunda aynı özeni göstermediğinde, başarısız olan işletme(ler)in mali yükü tüm işletmeyi batırabilir.

Sonuç

İlk iki yılda iş başarısızlık oranı %20 civarında olsa da bu, başarısız olmanız gerektiği anlamına gelmez. Araştırma, planlama ve esneklik sayesinde, yeni bir işletmenin tuzaklarının çoğundan kaçınabilir ve 15 yıl ve ötesine geçen %25’lik payın bir parçası olabilirsiniz.

https://www.investopedia.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin