Yeni pazarlar yaratan inovasyoncuların farklı yaptığı şeylerYazar: Chan Kim and Renée Mauborgne
Çeviren: Özlem Karabulut

Yıllardır, iş ve şirket dünyasına üç temel fikir sunuldu: İlk olarak, geleceği şekillendirmek için şu an ne olduğunu analiz etmeliyiz. İkincisi, teknoloji inovasyonu günümüzde ve gelecekte pazar yaratmanın ve büyümenin temelidir. Üçüncüsü, inovasyonun merkezinde yalnızca zeki ve içgüdüsel girişimciler vardır.

Bu mantıklı mı? Kesinlikle. Ancak, bu bakış açıları inovasyon ve büyüme yaratmak için doğru değil. Onları dikkate almalı mıyız? Evet – ve onlara göre hareket etmeliyiz. Ancak, onları at değil, araba olarak düşünebiliriz. Ve atın önce gelmesi gerekir.

Daha önce var olmayan yeni pazarlar yaratan kişilerin, uzun süredir kabul gören bu temel fikirlerden farklı bakış açılarına ve psikolojik durumlara sahip olduklarını gördük. Bu perspektifler genel olarak büyüme ve inovasyon için geçerlidir, ancak kurumsal liderlerin fırsatları yıkıcı olmayan yaratıma doğru genişletmelerine olanak tanımak açısından özellikle önemlidir.

Yıkıcı olmayan yaratım, başka şirketleri veya kendi işinizi yıkma veya yerinden etme ihtiyacı olmadan yeni bir pazar yaratmaktır. Başarısız olan şirketler veya kaybedilen işler gibi olumsuz sonuçlarla değil, iş dünyası ve toplumun birlikte daha iyi gelişebileceği bir inovasyon yolu sunar. Araştırmamız, daha önce var olmayan yeni pazarlarda büyük bir potansiyel olduğunu göstermektedir. Örneğin, Square’in kredi kartı okuyucusuyla ortaya çıkan milyar dolarlık sektörü düşünebiliriz. Mikrofinans, cep telefonu aksesuarları, erkek kozmetikleri, e-spor, yaşam koçluğu ve 500 milyon dolarlık evcil hayvan Cadılar Bayramı kostümü endüstrisi gibi yıkıcı olmayan yeni pazarlar, başarılı bir şekilde inovasyon yapmış örneklerdir. Yıkıcı olmayan yaratımda başarılı olan insanlar, üç farklı bakış açısıyla liderlik ederler.

İnovasyoncular zihinsel senaryolarını tersine çeviriyorlar.

Jack Dorsey’in şimdi Block olarak adlandırılan 70 milyar dolarlık Square şirketini oluştururken kullandığı bakış açısına bir göz atalım. Cihaz, uzun zamandır kredi kartı ödemelerini kabul edemeyen bireyler ve mikro işletmeler için yeni bir kredi kartı okuyucu pazarı açtı. Dorsey, eski patronu (ve nihai kurucu ortağı) Jim McKelvey’in, kredi kartı kabul etme yeteneğinin sınırlı olması nedeniyle bir cam satışını nasıl kaybettiğini görmüştü. Ani satın alma eğilimleri gösteren el üfleme camlarının, satışın anında kaybedilmesine neden olduğunu biliyordu. Bu durum yalnızca onunla sınırlı değildi. Dorsey ve McKelvey, insanların küçük işlemler için kredi kartı veya banka kartı kullanmaktan heyecan duyacaklarını fark ettiler, ancak bireylerin ve çoğu mikro işletmenin, büyük perakendecilere hizmet veren köklü oyuncuların hakimiyetinde olan kredi kartı ödeme sistemlerinden tamamen kopuk olduğunu gördüler. Bu sistemler maliyetli, karmaşık ve fiziksel olarak hantal olduğundan, bireylerin ve mikro işletmelerin kredi kartı ödemelerini kabul etmek için kendilerini ayarlamaları neredeyse imkansızdı.

Ancak Dorsey ve McKelvey, mevcut koşulların olması gereken normları belirlemesine izin vermedi: Herhangi bir birey veya küçük işletme, kredi kartı ödemelerini kabul edemediği için bir daha asla satış kaybetmemeli. Square Reader’ı sadece cep telefonunuza takıp taşımak kolaydır. Perakendeciler, cihazı kullandıklarında ödeme yaparlar, bu da onu küçük işletmeler, pop-up mağazaları ve hatta bebek bakıcıları, dondurma kamyonları ve tamirciler gibi bireysel işlemler için çekici hale getirir. Square’in inovatif hamlesi yıkıcı değil, yaratıcıydı. Mevcut tüccarlar ve kredi kartı sağlayıcıları için çok az kesintiye neden oldu. Sonuç olarak, Square, yerleşik oyuncuların tepkisini veya rekabetini görmeden hızla büyüyerek milyar dolarlık bir şirket haline geldi. Yıllardır iş dünyası ve kurumsal ortamlar, gelecekteki olasılıkları şekillendirmek için geçmişi analiz etmeye teşvik edilmiştir. Bu sosyolojik bakış açısı bizi yapı ve çevre ile liderlik etmeye yönlendirir. Etkili bir şekilde şunu ifade eder: “Şimdi elimizde bu tahtayı ve taşları var. Bu durumda, en iyi hamle nedir?”

Yıkıcı olmayan yaratıcılar, eylemleri yönlendirmektedir. Onlar, mevcut durumu kabul edip satranç tahtasına bakmak yerine, ne olabileceğini ve olması gerekeni öngörürler. Geleneksel kabulleri sorgular ve yeniden hayal ederler, mevcut durumu sorgulayarak: Neden olmasın? Ya şöyle olsaydı? Bu, başkalarının göremediği şeyleri fark etmelerini, sorgulamadıkları şeyleri sorgulamalarını ve mümkün olanı ve nasıl gerçekleştirilebileceğini yeniden değerlendirmelerini sağlar. Teknolojiyi bir araç olarak değil, bir amaç olarak görürler. Günümüzde, teknolojiye kolayca kapılmak yaygındır. Birçok şirket ve startup kurucusu, teknolojik inovasyonun pazar yaratmanın anahtarı olduğunu düşünmektedir. Yeni pazarlara erişim sağlayacak en son teknolojilere odaklanırlar. Ancak, hedefledikleri pazar gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı yaşarlar çünkü insanlar, sunulan değeri anlamazlar. Yıkıcı olmayan yaratıcılar, araçlarla amaçları karıştırmazlar. Teknolojiyi büyük bir kolaylaştırıcı olarak görürler, ancak gerçek değer inovasyonun, alıcılara değer katmanın nihayetinde yıkıcı olmayan yeni bir pazar yaratan şey olduğunun farkındadırlar.

Bu kulağa mantığa aykırı gelebilir, çünkü teknoloji, ister yıkıcı olmayan ister yıkıcı olsun, pek çok piyasa inovasyonunun kritik bir unsurudur. Ancak bu sizi yanıltmasın. Her ne kadar yeni teknolojiler genellikle yıkıcı olmayan yaratımda önemli faktörler olsa da, yıkıcı olmayan yeni bir pazarın yükselip yükselmediğini ve ticari olarak uygulanabilir olup olmadığını belirleyen şey, bu yeni teknolojilerin her şeyden önce alıcılar için değerde bir adım değişiklikle yönlendirilmesidir. Değer inovasyonu, kullanımda gerçek değer olan talep davranışına ilham veren şeydir. Bu, mavi okyanus stratejisi ve yaratıcı yıkım için de geçerlidir.

Değer yeniliği, Square’in yıkıcı olmayan örneğinde olduğu gibi yeni teknoloji kullanılarak elde edilebilir. Ancak yaşam koçluğu, mikrofinans veya Cadılar Bayramı evcil hayvan kostümleri örneklerinde olduğu gibi, mevcut hazır teknolojiyi birleştirerek veya hatta çok az teknoloji kullanarak veya hiç teknoloji kullanmadan da elde edilebilir. Ancak pazarlık konusu olmayan şey, yaşama ve çalışma şeklimizde olumlu bir fark yaratmasıdır. Yıkıcı olmayan yaratıcılar önce değer inovasyonunu, sonra da teknolojiyi düşünürler. Sunduğunuz değerdeki zorlayıcı sıçrama nedir?

Xerox PARC, grafik kullanıcı arayüzü (GUI) gibi birçok teknolojik yeniliği geliştirmesiyle tanınan bir araştırma ve geliştirme laboratuvarıdır. Ancak, bu icatların hiçbirinden ticari başarı elde edemediler ve yeni pazarlar oluşturamadılar. Microsoft’un Bill Gates’i ve Apple’ın Steve Jobs’u gibi vizyoner liderler, bu teknolojileri kendi şirketlerinde başarıyla uygulayarak ticari başarı elde ettiler. Jobs, Xerox PARC’ı ziyaret ettiğinde GUI’nin potansiyelinden etkilendi ve bu teknolojileri kendi şirketi Apple’ın ürünlerinde kullanarak yeni bir kişisel bilgisayar pazarı başlattı. Diğer şirketler de benzer bir yol izleyerek bu teknolojilerden faydalandılar. Bu örnek, genel olarak inovasyon ve büyüme arayışları için önemli bir ders verirken, yıkıcı olmayan pazarlar yaratma sürecinde kritik bir rol oynar.

Azınlığın değil, çoğunluğun kilidini açarlar.

İnovasyonun babası Joseph Schumpeter’in girişimcilere verdiği değerden bu yana, girişimcilere büyük önem verme eğilimi artmıştır. Schumpeter’e göre, girişimcilerin yaratıcılığı, cesareti ve içgüdüleri büyüme, inovasyon ve yeni pazarlar oluşturmanın temel itici güçleridir. Ancak, yıkıcı olmayan yaratıcıların liderlik ettiği üçüncü bakış açısı, girişimcilere ve yaratıcı insanlara değer verirken, diğerlerinin yaratıcılığını ve katkılarını eksik göstermenin risklerini kabul eder. Bu nedenle, yeni fırsatlar yaratmak ve yaratıcı olmayan inovasyonu gerçekleştirmek için, geniş bir insan yaratıcılığı ve fikirlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Herkes eşit derecede yaratıcı olmasa da, çoğu insan yeterince yaratıcıdır. Dolayısıyla, ticari başarı için, herkesin katkıda bulunabileceği yaratıcılık ve yenilikçiliğe geniş bir perspektifle bakmalıyız.

Herhangi bir yıkıcı olmayan yaratımı hayata geçirmek için çeşitli bakış açılarına ve becerilere sahip bir insan ağı gerekir. Bu ağ, hangi bilgilerin önemli olduğunu öğrenmek veya öğrenmemek gerektiğini belirlemek, yeni teklifi gerçekleştirmek için gerekli ipuçlarını geliştirmek, iyileştirmek ve toplu olarak anlamak için bir araya getirilir. Doğru perspektifleri paylaşarak ve bunların neden ve nasıl önemli olduğunu tartışarak, ekip yeni pazarlar, büyüme ve yıkıcı olmayan yaratım için gereken yaratıcılık kültürünü birlikte oluşturabilir.

Ekibinize (ve kendinize) şu soruları sorun:

  • Liderlik etmek için yapımızı mı yoksa ajansımızı mı kullanıyoruz?
  • Teknolojiye mi odaklanıyoruz, yoksa inovasyon ve gerçek değerin sunulmasına mı önem veriyoruz?
  • Fikirler ve cevaplar için sadece birkaç kişiye mi güveniyoruz, yoksa birçok kişinin yaratıcılığından mı faydalanıyoruz?

Bu sorular ve üç bakış açısı, yıkıcı olmayan yeni bir pazar yaratma sürecinde size rehberlik edebilir. Konuşmalarınız, beklentileriniz ve davranışlarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve yaratıcılık kültürünün oluşturulmasına yardımcı olur, ki bu da pazar yaratan inovasyon için temel bir unsurdur.

Kaynak: https://www.blueoceanstrategy.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin