Yeni VR reklamları, onları izliyor veya reddediyor olduğunuzu biliyor


Yazan: June Javelosa

Çeviren: Deniz Turşucular

VR reklam servisi

HTC’nin yeni sanal gerçeklik (VR) platformu, markaların VR ekipmanı üzerinden kullanıcının reklamı çoktan görüp görmediğini tanımlamalarını sağlıyor.

Reklamların, sadece sağlayıcıların dahil edileceğini belirttiği içerik ile gösterildiği bu yeni VR Reklam Servisi, reklamcıların sadece kullanıcı reklamı gördükten sonra ödeme yapmaları gerektiği anlamına geliyor. Platform, sahne manşetleri, 2D ve 3D uygulama içi yerleştirmeleri ve uygulama öneri manşetleri gibi formatları taşıyabilecek yeterliliğe sahip.

İnternet sitelerine göre:

İçine dalınmış VR ortamında ortaya çıkan reklamlar sadece daha efektif izlenimler yaratmanın yanında, kullanıcı reklamı görüntülüyor mu yoksa gözünü ondan kaçırıyor mu takip edilmesini sağlıyor.

Bu teknolojinin amacı, reklamcının marka değerini arttırırken seyircinin ilgisine efektif bir şekilde ulaşması, ilgiyi çekmesi için araçlar sağlamak ve daha çok kullanıcıyı uygulamalarını direkt olarak VR ortamında indirmeye teşvik etmek.

Teknolojinin lansmanı ise, 2017 VIVE Ekosistem Konferansı’nda yapıldı.

VR çağının reklamını yapmak

Oyun içi reklamlar, geleneksel anlamda olanlar bile, geliştiricilerin oyunlarının gelişimini desteklemeleri için çok fazla teşvikte bulunuyor. Ancak reklamlar, kullanıcıların doğal olarak kaçınmaya çalıştığı şeyler. Sanal gerçekliğin (VR) ana akım medyada güçlü bir dayanak kazanıyor olmasıyla şirketler artık VR reklamlarını – büyülerken, bazılarını da rahatsız eden bir konsept- tanıtarak platformu paraya çevirmeye çalışıyorlar.

Diğer taraftan, HTC’nin sarmal VR ortamında görüntülenen reklamlar hassas bir tekrar hedeflemeye dayalı, bu da demek oluyor ki reklamcılar reklamların alakalı izleyicilere gösterildiğinden emin olabilirler. Ancak ödeme, reklamı fiilen görüntüleyen kişilere bağlandığından beri teknoloji, reklamın hedef kitleye gösterildiğini doğrulamak zorunda – bunu da, izleyicinin bakışlarını takip ederek yapıyor.

İnsanların günlük bazda sanal gerçeklik (VR) veya arttırılmış gerçeklik (AR) giyiyor olduğu (olasılıkla kontak lens formunda) bir geleceği hayal etmek zor olmasa gerek, bu da kelimenin tam manasıyla insanların reklamlardan gözlerini kaçırmasını imkansız hale getirmek anlamına geliyor – veya başka herhangi bir içerikten. Bu hipotezin yanı sıra, HTC’nin dikkat çektiği bir nokta ise amaçlarının, VR reklamcılığının VR veya AR deneyimine bir sekte vurmak veya kesintiye uğratmak olmadığı – aslında ona iltifatta bulunmak için tasarlandığı.

Tüketici perspektifinde başarılı olup olamayacağını sadece zaman söyleyecek. O zamana kadar, VR ve AR şirketlerinin uygulanabilir reklam gelir akışı yaratmak ile harika bir AR ve VR kullanıcı deneyimi garantilemek arasındaki doğru dengeyi bulmasını umabiliriz. İdeal olarak bizi; medyayı, reklamları veya diğer şeyleri tüketmeye zorlamayan bir denge.

Kaynak: https://futurism.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin