Yenilik herkes için nasıl sağlık sunar?

Sürdürülebilir kaynak

Son 75 yılda, küresel sağlık hizmeti mucitlerinin gerçekten olağanüstü, hayat kurtaran atılımlar gerçekleştirmesiyle çok şey değişti. Örneğin, DSÖ’nün kuruluşundan bu yana yabani çocuk felci ve çiçek hastalığı ortadan kaldırıldı ve sıtma için bir aşı geliştirildi.

Herkes için sağlık

“Herkes için sağlık” temasına uygun olarak, Springwise tarafından tespit edilen yeniliklerin çoğu, daha önce yetersiz hizmet verilen bölgelere sağlık hizmetlerinin faydalarını getirmeye odaklanıyor. Örneğin, DSÖ her yıl 1,5 milyon ölümün aşıyla önlenebilir hastalıklardan kaynaklandığını tahmin ediyor. Ve tam doz DPT aşısı olmayan bebeklerin yüzde 60’ı sadece 10 ülkede yaşıyor.

Temel aşı dağıtımını iyileştirmenin önündeki ana engellerden biri, buzdolabında depolama eksikliğidir – Kenya merkezli Drop Access şirketi, aşıları kırsal topluluklara ulaştırmak için güneş enerjisiyle çalışan bir buzdolabıyla değiştirmek istediği bir şey. Bu sistem, her birimin sıcaklığını, konumunu ve bakım ihtiyaçlarını izlemek için Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) kullanır. Daha uzun vadeli, başka bir girişim olan EnsiliTech, aşılar gibi biyofarmasötikleri oda sıcaklığında güvenli ve stabil hale getiren bir teknoloji geliştiriyor.

Daha az gelişmiş ülkeleri orantısız bir şekilde etkileyen bir başka sağlık sorunu da sıtmadır ve bunun daha geniş anlamda kalkınma üzerinde zincirleme bir etkisi olabilir. Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, yalnızca Afrika’da sıtma her yıl 12 milyar dolarlık ekonomik aktivite kaybına neden oluyor. Hastalıkla mücadelede hayati bir bileşen, tüm şüpheli vakaların evrensel olarak test edilmesidir. Ancak sıtmanın endemik olduğu birçok bölgede, özellikle uzak bölgelerde, test tesislerine erişim yetersizdir. Buna cevaben, Queensland Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, kızılötesi ışık kullanan ve standart bir akıllı telefonla çalıştırılan bir cihaz kullanarak yalnızca birkaç saniye süren yeni bir test geliştirdi.

TIBBİ ATIK

Hastanelerin her yıl 5 milyon tonun üzerinde atık üretmesiyle sağlık hizmetlerinin çevre üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ve COVID-19 salgını, işleri yalnızca daha da kötüleştirdi. Geçen yıl DSÖ, dünya çapında 8 milyar doz aşının uygulandığını ve bunun sonucunda 144.000 ton ek atık olduğunu bildirdi.

Sağlık tesisleri tarafından üretilen atığın yaklaşık yüzde 85’i tehlikesiz genel atıktır, ancak yüzde 15’i zehirli, bulaşıcı ve hatta radyoaktiftir. Tehlikeli laboratuvar atıklarını yerinde işleyen tescilli, biyolojik olarak parçalanabilen bir kimyasal geliştiren İrlandalı startup Envetec, bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı oluyor. Nesiller olarak adlandırılan sistem, potansiyel kirliliği idare etmesi ve taşınması güvenli olan ve çok çeşitli diğer üretim süreçlerinde kullanılabilen geri dönüştürülebilir polimer pullara dönüştürür.

Pandemi sırasında ortaya çıkan bir başka atık kaynağı da, genellikle yalnızca bir kere. Meksikalı startup MEDU, yıkanıp 50 defaya kadar tekrar kullanılabilen, virüse dayanıklı tıbbi giysiler serisiyle bu sorunu çözüyor. Bu arada, sağlıkla ilgili atıklar hastanelerle sınırlı değildir- toplum içinde reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlardan önemli miktarda üretilir. Bu sorunla mücadele eden, dünyanın ilk yeniden doldurulabilir ve ayrıştırılabilir ilaç paketleme sistemini geliştiren bir girişim olan Kabine Sağlıktır.

Harekette sağlık

Pek çok kişi için sağlık, günlük yaşamın bir parçası olarak “hareket halindeyken” izlenecek bir şey olarak görülüyor ve bu, sağlık odaklı giyilebilir cihazların ortaya çıkmasına neden oldu. Aslında, tıbbi giyilebilir ürünler pazarının 2030 yılına kadar 196,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sağlık takibine yönelik bu artan tüketici talebi, geleneksel sağlık hizmeti şirketlerini ve yeni kurulan şirketleri Samsung gibi tüketici teknolojisi devleriyle karşı karşıya getiriyor. Ve Springwise şaşırtıcı bir şekilde bu alanda çok sayıda yeniliği fark etti.

ABD’li startup Epicore Biosystems, gerçek zamanlı ter, hareket ve cilt sıcaklığı izleme giyilebilir Connected Hydration’ı yarattı. Bu arada Imperial College London’daki araştırmacılar, sağlık izleme donanımını tişörtler ve yüz maskeleri aracılığıyla sağlığın izlenmesini mümkün kılan iletken bir iplikle yeniden tasarlıyorlar.

Fiziksel giyilebilir cihazlar, sağlığı izlemenin tek yöntemi değildir. Yalnızca Birleşik Krallık’ta iki milyon kişinin “Uzun Covid” ile yaşadığı tahmin ediliyor. Ve startup Visible, Uzun covid ve Miyaljik Ensefalomiyelitten muzdarip olanların semptomlarını daha iyi takip etmelerine ve aktivitelerini yönetmelerine yardımcı olan bir uygulama geliştirdi. Uygulama, kullanıcıların semptomları, uyku kalitesini ve adet döngülerini günlüğe kaydetmesine olanak tanır. Ayrıca akıllı telefonun kamera merceğinin arkasına bir parmak yerleştirerek kalp atış hızını ve kalp atış hızı değişkenliğini (HRV) ölçebilirler.

Kaynak:www.springwise.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin