Yenilikçilik şenliği


Yazan: Güventürk Görgülü

Tüm dünyadan tüketici trendlerini derleyen Trendwatching.com geçtiğimiz mayıs ayında ekonomik krizi aşabilmek için ortaya çıkan tüketiciye yönelik ticari yeniliklerden (inovasyon) bir seçme yapmıştı. “Yenilikçilik şenliği” başlığı altında toplanan, tüketicilere yönelik 50 farklı ve çoğu da eğlenceli yenilik fikrinden ben de bir seçme yapıp sizinle paylaşmak istiyorum. Ama önce ticari yenilikçilik konusunda Trendwatching’in altını çizdiği üç noktayı burada tekrarlamakta fayda var:

1- Deneyim ekonomisinde, pazarlamaya yönelik inovasyonların en az teknik inovasyonlar kadar önemli olduğunu unutmayın.
2- Tüketiciler zaman zaman gösterişli yeni ürün ve hizmetler arayabilir. Ama yenilik her zaman ciddi ve ağırbaşlı olmak zorunda değildir; Eğlenceyi de ihmal etmeyin.
3- Yeni bir şeyler yapmak her zaman dünyanın parasına mal olmaz. Yenilikler büyük bütçelerle değil, yaratıcılık ve duyarlılıkla gelişir.

İşte 2008-2009 krizinin hizmet sektöründen seçme yenilikleri

Bedava

• Doküman kopyalama, posta kutusu ve benzeri ofis hizmetleri veren FedEx Ofiice, ABD’deki bin 600 temsilciliğinde iş arayanlara yardımcı olmak için geçtiğimiz mart ayında CV’lerini çoğaltmak isteyenlere 25 adede kadar ücretsiz çıkış hizmeti verdi.

• Bir ürün deneme sitesi olan Sample U, üyelerine çeşitli ev ürünleri dağıtıyor. Bunları deneyen ve arkadaşlarıyla paylaşan üyeler pazarlama araştırmaları için çeşitli veriler sağlıyor.

Kendin yap

• Amsterdam’da bir bar, müşterilerine yalnız kendilerinin kullandığı minibarlar sunarak kendi kendilerine servis yapma fırsatı sunuyor. Hollandalı tasarım firması “Concrete” minibar sistemiyle barda sıra beklemek istemeyen müşterilere için yeni bir yol sunarken, barlardan pahalıya açılacak şişe içkileri, dolaplarda daha uygun fiyata satıyor.

• U*tique adlı bir satış makinesi (Vending makinesi, otomat) işletmecisi gelir düzeyi yüksek tüketicilere hitap eden bir satış makinesi geliştirdi. Bu makinelerdeki, çeşitli lüks ürünler ve kişisel bakım malzemeleri, küresel çapta güzellik, moda ve benzeri trendleri takip eden uzmanlar tarafından seçiliyor.

Satıcı-tüketiciler

• Hollanda misafirperverliğini yansıtan grup La Bergère, Maastricht’de Hotel X adında yeni bir otel dekore etti. Bu otelin özelliği dekorasyonun satılık olması. Otel içinde bulunan mobilyalardan, dekoratif objelere hatta bitkilere kadar ne varsa müşteriler satın alabiliyor

• İngiltere’de Everyday Models adlı bir site, reklamverenlere günlük yaşamda yeni reklam alanları sunuyor. Bunun için tüketicileri davet edip kendi giysi, araba, ev veya çevrimiçi profillerinde kullanmak üzere boş reklam alanı yaratıyor.

Bireysel reklam alanlarının mantığı aslında billboard gibi açıkhava mecralarından farklı değil. Ancak Everyday Models’ın kurucuları İngiliz öğrenci James Brookner ve fotoğrafçı Matt Garcia insanları reklamverenlerle buluşturarak yeni bir iş modeli oluşturdular.

ABD Ohio merkezli DOmedia da benzer şekilde reklamverenleri tekil mecra sahipleriyle buluşturuyor. Böylece reklamların üniversite öğrencilerinin dizüstü bilgisayarından tutun da golf arabaları ve tuvalet gibi çok değişik mecralarda uygun fiyatlarla yer alabilmesi sağlanıyor.

Statü öyküleri

• It’s My Scar (Yaraizim) adlı site aracılığıyla son derece kişiselleştirilmiş takılar üretiliyor. Müşterileri tarafından gönderilen fotoğraflar ve öykülere dayalı bilezikler, yüzükler, küpeler ve kolyeler tasarlanıyor.

• A Vida Portuguesa sadece Portekizli markalara özel bir dükkan açtı. Müşteriler kendi orijinal ambalajında bine yakın el yapımı ürünü burada bulabiliyorlar. Ürünler geleneksel Portekiz işçiliğinin örnekleri olmasının yanı sıra, ülkenin kolektif hafızasını da temsil ediyor.

Anne-baba-çocuk

• StickieStory Arjantin’de interaktif bir hikaye kitabı yayıncısı. Çocuklar, kendi isim ve fotoğraflarıyla hazırlanmış etiketleri kitabın sayfalarında yapıştırarak kendi öykülerini yaratıyorlar.

• BillMyParents adlı uygulama, velilerin çocuklarının harcamalarını kontrol edebilmesini ve yönlendirebilmesini sağlıyor. Uygulamayla, kredi kartı numarasıyla yapılan yetki dışı alışverişler iptal edilebiliyor ve yine online olarak harcamalar izlenebiliyor.

Eski-yeni

• BlueMailCentral adlı site, kullanıcılara internetten eski usul mektup gönderme olanağı sunuyor. Bunun için Word, Outlook veya başka bir uygulamada bir belge oluşturduktan sonra, müşteri “print”e bastığında dosya BlueMailCentral’a gidiyor ve belge burada yazdırılıp müşteriye mektup olarak yollanıyor.

• Benzer biçimde eskilerde kalmış telgraf hizmeti de yeniden gündemde. Telegram Stop adlı firma müşterileri için klasik görünümlü kağıt telgraflar oluşturup online olarak yollanan telgrafı geleneksel yöntemlerle istenen ülkedeki alıcılara ulaştırıyor.

Yeşil ekonomi

• Cycle2City, Avustralya’da bisiklet kullanıcıları için ilk tam hizmet tesisi. Tesis, bisiklet tamir bakım ve otopark hizmeti sunarken, işe dönmek için üstünü değiştirecek bisiklet kullanıcıları için duş ve giyinme kabinleri içeriyor.

• İngiliz süpermarket zinciri Waitrose çevreye duyarlı müşterilere hitap eden bir dağıtım yöntemi benimsedi. Yakın çevredeki müşterilerin siparişleri ilgili adrese çekçek veya bisikletlerle ulaştırılıyor.

Deneyim paylaşımı

• Fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’ın kurucusu Caterina Fake liderliğindeki çevrimiçi bir karar verme aracı Hunch, kullanıcıların sorduğu rastgele sorulara yine kullanıcıların verdiği yanıtları anket haline dönüştürüyor ve çevrimiçi olarak kullanıcılarına sunuyor. Örneğin; “Ben tıp okuluna gitmeli miyim?” gibi kişisel ve karmaşık sorulara cevap arıyorsanız, aynı kaderi paylaşan insanların cevapları veya yorumlarını karşılaştırılabilir şekilde elde edebiliyorsunuz.

Tüketicinin gücü

• Hollandalı tasarruf sahipleri Spaarbod adlı siteye üye olduklarında birikimlerine en iyi faizi veren bankaları kolayca bulabiliyorlar.

• CrowdSprout adlı site aynı ürünle ilgilenen ebeveynleri biraraya getiriyor. Böylece alıcılar bir puset veya mobilya, ilgilendikleri ürün neyse daha düşük fiyatlarla satın alma imkanına kavuşuyorlar.

Harita çılgınlığı

• Amplified Journeys, İngiltere merkezli ses sistemleri üreticisi Harman Kardon tarafından kurulan bir site. Bu siteye girip ilgili kutulara kalkış ve varış noktalarınızı yazıyorsunuz, hoşlandığınız müzik türünü seçiyorsunuz ve ardından size en uygun müzik listesi önerisini alıyorsunuz. Ekranda yol güzergahını gösteren haritanın yanında bu güzergahtan ilham alan ve sizin hoşlanacağınız türde, yolculuk süresine uygun bir liste önerisi geliyor.

• ING Wegwijzer, Google’ın T-Mobile G1 telefonu için geliştirilen bir yazılım. Kullanıcılara çevredeki en yakın ATM’lerin yerini gösteriyor üstelik resimleriyle.

Bu yenilikçilik şenliğini başta söylediğimizi hatırlayarak bitirelim:
– Hizmette ve pazarlamada inovasyon en az teknik inovasyon kadar önemlidir.
– Eğlenceyi ihmal etmeyin.
– Yeniliklerin büyük bütçelerle değil, yaratıcılık ve duyarlılıkla geliştiğini de sakın unutmayın.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin