Yerel işletmeler: Ofisten kaçın ve keşfedin


Yazan: Larry Alton

Çeviren: Gizem Berberoğlu

Yerel işletmeler kendilerini biraz toptan malzemelerin depolandığı bir yapı olarak görüyor. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilere ulaşma görevi gören çok uluslu markaların aksine, yerel işletmeler yalıtılmış bir pazarın tam ortasında. Öyleyse, neden bu şirketlerin birçoğu çevrimiçi pazar araştırması yapmak için vakit harcıyor? Aslında bilmeleri gereken her şey dışarıda olabilir mi?

E-tablolara ve pasta grafiklerine hayır deyin

Büyük işletmeler için çok sayıda kaynağa, kapsamlı bir demografik ve psikografik analiz yapmak için bir pazar araştırma firmasına ödeme yapmak mantıklı olabilir. Analitik bilgi toplamada ve toplanan verilere ulaşılarak hesaplanmış varsayımlarda değer vardır. Ancak küçük, yerel işletmeler için aynı şey geçerli olmaz. Bir pazar araştırma firması sizi aradığında genel pazar araştırması hakkında konuşmaya davet ediyorsa, hayır diyebilirsiniz. E-tablolara ve pasta grafiklerine hayır deyin ve bunun yerine aslında sizin ile ilgili içerikleri ortaya çıkaran bir yaklaşım alın.

Uber’i biliyorsunuz, iş danışmanlığı şirketi olan MyUberLife’a ne oldu? Başarılı Manhattan danışmanlarına kıyasla güçlü gece kulübü sahiplerine veya tanınmış caz sanatçılarına benzeyen üç adam olan Winston Peters, Jey Van-Sharp ve Kwasi Gyasi tarafından başlatılan MyUberLife, özellikle tüketici araştırmaları söz konusu olduğunda danışmaya alternatif bir yoldan yaklaşıyor.

Peters ve ortaklarına göre başarılı işletmeler; yönetim, markalaşma, pazarlama, halkla ilişkiler, satış, finans ve teknoloji gibi diğer geleneksel bileşenleri incelerler. Bunun yanında işletmelerin olduğu bölgedeki kültürü tanımalı ve o kültürün fikirlerini de benimsemeliler.

MyUberLife, bu iş unsurlarını şu şekilde analiz ediyor. “Moda, müzik, sanat, tasarım, tüketici ürünleri, siyaset, popüler kültür, gelişmekte olan kültür eğilimlerini müşterilerinize yönelik kültürel olguları araştırırken iş ihtiyaçlarınızı değerlendiriyoruz. Bu işlemi kullanarak size iş çözümleri ve iş fırsatları sunuyoruz. ”

 Yürüyüş yaparak pazar araştırması yapın

Resmi odak gruplarını ve müşterilerin stratejik fırsatlarını belirlemelerine yardımcı olmak için çevrimiçi araştırmalara erişmek yerine; MyUberLife danışmanları kafelerde, sanat galalarında, barlarda, gece kulüplerinde ve spor etkinliklerinde vakit geçirerek insanları izleyip ilgi çekici hale getiriyor. Kim olduklarını daha iyi anlamaya ve bu insanların ne istediklerini kavramaya çalışıyor. Bu yenilikçi bir yaklaşım, ancak etkili sonuçlar yaratıyor.

Sizde benzer bir yaklaşım belirleyebilirsiniz. Bütün vaktinizi yerel etkinliklerde ve partilerde geçiremeyebilirsiniz, ancak ofisten çıkıp keşfedebileceğiniz pek çok yol var. Bunu yaparken, hedef pazarınız hakkında bilgisayarınızın önündeki dar alanlarda veya ofislerde olduğundan daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Ofisten çıkın

Başlangıçta ofisten çıkmak ve şehrinizi keşfetmek zaman kaybı gibi görünebilir. Ancak ofisinizde pazar araştırması yapmakla geçirdiğiniz zamanın tümünü göz önünde bulundurduğunuzda kendinizi hedef pazarınıza odakladığınız o zamanı ofiste harcarken dışarıda da araştırma yapabileceğinizi fark edeceksiniz. Ofisten çıkıp keşfedebileceğiniz birkaç yol:

1. Araba veya bisikletiniz ile gezin

 Aracınızda çalışmak için yolculuk yapmanız süper bir fikir. Trafiğe bağlı olarak hızlı ve verimli olabilirsiniz. Ayrıca sessiz ve rahat. Bunu çevrenizi tam olarak keşfedebilmek için bir şans olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle aracınız ile iş arasında yolculuk yaparken işiniz ile ilgili gözlemler yapabilirsiniz.

Bisikletler, tüm duyularınız ile kentinizi keşfetmenize olanak tanır. Evsiz insanlar köprünün altında yaşamaya çalışıyorlar. Köşedeki kafede taze aromaları kokluyorsunuz. İnsanların duraklarda beklerken bir gün öncesinin haberleri hakkında neler konuştuğunu duyuyorsunuz. Sabah 8’de havanın ne kadar soğuk olduğunu fark ediyorsunuz. Bunun gibi faktörler, şehrinizi ve şehrinizdeki insanları analiz edebilmeniz konusunda yardımcı olabilir.

2. Öğle yemeğiniz için yeni bir yer seçin

 Hepimizin öğle yemeği için gittiği favori yerleri var, ancak yaşadığınız yerde farklı bir yer keşfetmek istiyorsanız ufkunuzu genişletmelisiniz.

Blogger Rebecca Vandemark, “Seyahat ederken sıklıkla yeni yerler ve farklı yemekleri denemek zorunda kalıyoruz” diyor. Neden kendi şehrinizde bunu yapmıyorsunuz? Şehrinizi kontrol edin. Kalıpların dışında düşünün ve yeni yerler bularak ya da farklı bir şeyler yemeye çalışarak şehrinizi keşfedebilirsiniz. ”

Öğle yemeğiniz için yeni yerler keşfederken, aynı zamanda yeni insanlar grupları tanıyabilirsiniz. İnsanların ne giydiklerini, ödemelerini nasıl yaptıklarını ve gruplar arasında birbirleri ile nasıl iletişim kurduklarını fark edebilirsiniz. Öğle yemeği saatlerinizi bunun gibi faktörleri değerlendirmek için bir fırsat olarak kullanın.

3. Gündelik olmayan yerel olaylara katılın

 Küçük işletmeler genellikle ürün satmak veya reklam yapmak için çiftçilerin pazarlarına, festivallere ve diğer yerel etkinlikler katılırlar. Ancak bunlar gibi gündeme gelmeyen etkinliklerden birine en son ne zaman katıldınız?

Yerel bir etkinliğe denk gelirseniz, etkinliğin popüler olup olmamasına bakmadan katılın. Kendiniz için etkinliklere vakit ayırın ve etkinliklerde insanlara ve insanların ne yaptıklarına dikkat edin. Konuşun, dinleyin ve gözlemleyin. İnsanların birbirleri ile nasıl etkileşime girdiğini görmek için kendinize bir fırsat yaratın. İş stratejilerinizde faydası olduğunu göreceksiniz.

4. Bir içecek alın

 Yerel bir mekanda bir şeyler içmek için dışarı çıkabilirsiniz. Belki de bir cuma günü öğleden sonra dışarı çıkmak için iyi olabilir. Aslında mekanda oturup etrafınızdaki insanlarla etkileşime girmek için bir fırsat olabilir. İletişim kuracağınız insanlar ile yaşadığınız şehri, güncel olayları veya herhangi bir konu hakkında anlamlı tartışmalar yapmanıza olanak tanır. Bu rasgele sohbetlerden çok şey öğreneceksiniz.

5. Parçaları bir araya getirin

Araştırmanın başarılı bir küçük işletmeyi yürütmenin önemli bir bileşeni olduğunu unutmayın. Ancak grafikler ve araştırma çalışmalarıyla saatlerce ofiste vakit geçirmenize gerek yok. Ofisten çıkın ve işletmenizin faaliyet gösterdiği şehri keşfedin. Bu sayede insanları daha iyi anlayıp ve ihtiyaçlarına daha iyi hizmet verebilirsiniz. Günde sekiz ya da dokuz saat sıkışık bir ofiste oturmaktan daha eğlenceli ve verimli olabilir.

 

Kaynak: https://www.smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin