Bu yıl için bilmeniz gereken 5 pazarlama içerik eğilimi


Yazan: Alex Jasin

Çeviren: Merve Kocakıran

İçerik pazarlama akımını anlamak neredeyse imkânsız. Ortaya çıkmakta olan bu beş eğilim ile bu hızlı hareket eden endüstrinin önüne geçebilirsiniz.

İçerik pazarlamasında başarılı olabilmek için sürekli olarak endüstriye yön veren eğilimlere uyum sağlamanız gerekir. Eğer bu en yeni endüstriye ayak uydurmak istiyorsanız, çevrimiçi kitlenizin ilgisindeki bir değişikliği veya en yakın rakiplerinizin uyguladığı yeni bir strateji gibi değişiklikleri keskin bir gözle takip etmelisiniz.

Aşağıda belirttiğim öne çıkan beş içerik pazarlamasının 2017’de endüstrinin gideceği yönü güçlü bir öngöreceğine inanıyorum:

1. Influencer (Etkileyen) Pazarlaması

Influencer pazarlaması markanızı ileriye götürebilecek en değerli stratejilerden biridir. Bu strateji ile bloggerlar, sosyal medya ünlüleri ve fikir liderleri gibi influencerların çevrimiçi ulaşılabilirliğini güçlendirebilir, markanızın teşhirini sağlayabilirsiniz.

2016 yılı boyunca influencer pazarlamasının benimsenme oranı ve bunu kullanan pazarlamacıların sayısı önemli bir şekilde büyüdü. 

İçerik pazarlamacısı olarak, çevrimiçi kitle için otoritenin her şey demek olduğunu bilirsiniz. Markanızı influencerlarla ilişkilendirmek, onların içeriğinize güvenmesine ve harekete geçmesine sebep olacaktır. Bunun ötesinde, influencer bağlantısı, bloggerlar ve site sahipleri sizin sitenize kaliteli bağlantıların gelmesini sağlayacağından, sizin arama motoru optimizasyonunuza (SEO) da yararlı olacaktır.

Ancak, influencer bağlantısını gerçekleştirmek birçok araştırma ve yüzlerce kişisel e-posta gerektirir. Başlangıç olarak şunu kullanabilirsiniz. 

2. Video İçeriği

Video içeriği birkaç senedir ortalarda olmasına rağmen 2016’da patlayarak büyüdü. Bu bağlantıya göre, inişte olan sayfalardaki videolar %80 oranında bir dönüşüm artışı sağlıyor. Sosyal medyadaki videolar da görüntü ve yazıdan oluşan paylaşımlardan %1200 daha fazla paylaşım sağlıyor.

Videoların kitlelerin ilgisini yakaladığını ve bir bağlantı oluşturduğunu anlamak için içerik pazarlamacısı olmaya gerek yok. Ancak, rekabetçi olmak istiyorsanız video içeriğini oluşturma ve güçlendirme şeklinize incelik kazandırmalısınız. Bu bağlantıda, açılan videoları ve yerleştirilmiş videoları kullanarak web sitemizi rakiplerimizin static web sitelerinden farklı bir hale getiriyoruz. Videoları nasıl kullanacağınız konusunda daha fazla fikir edinmek ve büyümekte olan web sitelerinin videoları nasıl kullandığına dair örnekler görmek için bu bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

Bir başka strateji ise Snapchat gibi büyüyen sosyal uygulamaları kullanarak anında kendi videolarınızı yapıp yayınlayabilirsiniz. Facebook Live ve Youtube Live gibi özellikler de pazarlamacıların ayrıcalıklarını güçlendirmelerini; bağlantıları ve dönüşümleri canlandırmalarını sağlayacaktır.

3. Hızlı Mobil Tasarım

Artık mesele sadece yanıt alabilmek değil, aynı zamanda hızlı mobil tasarımla alakalı. Birçok marka web siteleri için mobil-dostu eğilimleri yakalamakta hızlı davransa da, bazıları mobil kullanıcılar için etkileyici bir sunum yapmakta başarısız ya da yetersiz oldular.

+G LTE bağlantı hızlarının zaman içinde gelişmeye devam ettiği doğru. Ancak dünya üzerinde hala mobil kullanıcılara güçlü ve güvenilir bağlantı sağlanamayan alanlar var. Bu yüzden, kendi web sitenizi yaparken her zaman görüntüdense yalınlık ve işlevselliğe önem verin. Her şeyin 3 saniyede yüklenebildiğine emin olun. Eğer kitlenizi bekletirseniz, başka bir şeye tıklamadan sitenizi terk edebilirler.

Ayrıca, navigasyonu basitleştirmek için aşağıya doğru uzunca inen bir web sitesi yapmak yardımcı olabilir. Bu düşünce benim şirketim Metapress’in tasarımındaki etkin faktördü. Yalınlık ve hıza ek olarak, ana sayfa uzunca aşağıya inen bir görünüme sahip, böylelikle kullanıcılar bir vuruşla sayfada gezebiliyorlar.

İçerik yönetimi sistemlerinin ve blog platformlarının yardımıyla, başlamak için mobil-dostu temalar bulmak kolay olacaktır. Ancak hali hazırda bir web siteniz varsa ve tasarımını elden geçirmek istiyorsanız, o zaman tam teşkilatlı bir web tasarım şirketinin desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

4.E-posta Otomasyonu

Pazarlama kitaptaki en eski strateji olmasına rağmen teknoloji sayesinde değişmeye ve gelişmeye devam emektedir. Bugün e-postalar satış süreci boyunca kullanılabilen güçlü araçlardır. Pazarlamayı arttırmak, satışları yukarı çekmek ve satış sonrası pazarlama için kullanılabilmeyi ve izlemeyi sağlamaktadır.

Örneğin, bir süredir alışveriş yapmayanlara uygulanan otomatik izleme postaları satışı artırmak için harika bir yoldur. İstatistiklere göre, müstakbel müşterilerin çıkışta iptal etme ihtimali var. Kaybedilen satışı karşılamanın dışında, bu takipler promosyonlar, güncellemeler ve ürün ilaveleri teklif ederek daha çok satış yapma imkanı sağlamaktadır.

Neyse ki, eposta pazarlama stratejiniz ile otomasyon uygulamak teknik bir bilgi gerektirmiyor. Birkaç e-posta otomasyon platform çek ve bırak (drag-and-drop) sistemiyle iş akışı yaratmanızı sağlıyor.

5.AR

VR ve AR teknolojisi söz konusu olduğunda, pazarlamacılar sadece yüzeyi kurcaladı. Buna en ana örnek Pokemon Go olacaktır- GPS teknolojisi kullanarak, kullanıcıların “hepsini yakalamasını” sağlayan bir mobil uygulama. Elbette ilk çıktığında olduğu kadar popüler değil, ama artırılmış gerçekliğe ilgi duyan diğer firmalar için bir örnek oldu.

Snapchat’in Geofiltresi ve teşvik ettikleri lens filtreleri ile pazarlamacılar sadece belirli noktalarda bulunan, eşsiz fotoğraflar ile markalarını tanıtabilir. Örneğin, KFC bu bağlantı ile herkesin kendini General Sanders’a dönüştürmesini sağlıyor.

Maliyeti sebebi ile finanse edilen lens filtreleri küçük işletmelerin ve yeni başlayanların ulaşabileceği noktada değil. Ancak içerik pazarlamacıları markalarını AR çekiciliği ile tanıtabilmek için halen ısmarlama Geofiltreleri kullanabilirler. Elbette AR, hatta VR uygulamaları geliştirmek tamamen ulaşılmaz değil. Eğer bütçeniz varsa, 2017’de en büyük içerik projelerinizden biri bu olabilir.

Kaynak: https://www.business.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin