YouTube ‘gerçekçi’ AI içeriği için etiketlemeyi kullanıma sunuyor
Bu yeni yapay zeka çağında, dünya çapındaki platformlarda yapay zeka tarafından oluşturulan içerikte bir artış görüldü. YouTube, izleyicilerin izledikleri içeriğin bir insan tarafından mı yoksa başka bir şey tarafından mı oluşturulduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bazı yeni açıklamalar yaptı.

İçerik Stüdyosu’nda artık insanlar, üretken yapay zeka da dahil olmak üzere değiştirilmiş veya sentetik medyayla gerçekçi içerik üretildiğinde bunu izleyicilere açıklamalıdır .

Bu açıklamalar, genişletilmiş açıklamada veya video oynatıcının ön tarafında görülebilecek etiketler olarak görünecektir. YouTube, bunun “bir izleyicinin kolayca gerçek bir kişi, yer veya olayla karıştırabileceği içerik…” için geçerli olduğunu söylüyor.

Ancak platformun belirttiği gibi, etiketleme tüm AI videoları için geçerli olmayacak: “İçerik oluşturucuların açıkça gerçekçi olmayan, animasyonlu, özel efektler içeren veya prodüksiyon desteği için Jeneratif AI kullanan içerikleri açıklamalarını talep etmiyoruz .”

Açıklama gerektiren videolardan bazıları şunlardır:

  • Gerçekçi bir kişinin benzerliğini kullanmak : Bir kişinin yüzünü bir başkasının yüzüyle değiştirmek için içeriği dijital olarak değiştirmek veya bir videoyu anlatmak için sentetik olarak bir kişinin sesini oluşturmak.
  • Gerçek olayların veya yerlerin görüntülerini değiştirmek : Gerçek bir binanın alev almış gibi görünmesini sağlamak veya gerçek bir şehir manzarasını gerçekte olduğundan farklı gösterecek şekilde değiştirmek gibi.
  • Gerçekçi sahneler oluşturma: Gerçek bir şehre doğru ilerleyen bir kasırga gibi, kurgusal önemli olayların gerçekçi bir tasvirini gösterme.

Bunun ‘izleyiciler arasındaki şeffaflığı güçlendirmeyi ve yaratıcılar ile izleyicileri arasında güven oluşturmayı’ amaçlıyorlar.

Etiketler ne zaman çıkacak

Etiketlerin önümüzdeki hafta tüm YouTube platformlarında ve formatlarında kullanıma sunulacağı söyleniyor. Bu, YouTube uygulamasıyla başlayacak ve ardından masaüstü ve TV’de başlayacak.

İçerik oluşturucular videolarını doğru bir şekilde işaretlemekten sorumlu olsa da çevrimiçi video paylaşım platformu gelecekte şunları söylüyor: “Sürekli olarak bu bilgileri açıklamamayı seçen içerik oluşturucular için yaptırım önlemlerine bakacağız.

“Bazı durumlarda, özellikle değiştirilmiş veya sentetik içeriğin insanların kafasını karıştırma veya yanıltma potansiyeli varsa YouTube, içerik oluşturucu bunu açıklamamış olsa bile bir etiket ekleyebilir.”

 

Kaynak: readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin