YouTube üzerinden başlatabileceğiniz 50 küçük iş


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Eda Erbiber

Muhtemelen, YouTube’un işletmeler için mükemmel bir platform olabileceğini biliyorsunuzdur. Fakat aslında YouTube’da da tamamen bir işyeri oluşturabildiğinizi biliyor muydunuz?

İşte YouTube’da para kazanmak için devam edebileceğiniz 50 farklı iş fikri.

YouTube’da para Kazanın

YouTube yüzü

Tıpkı bir blog veya sosyal medya hesapları başlatarak çevrimiçi bir takip dosyası oluşturabileceğiniz gibi, YouTube’da kişisel videoları paylaşabilir veya belirli bir konuda uzmanlık da oluşturabilirsiniz.

 

shutterstock_374205310-850x567

Vlogger

Veya belirli bir amaca uygun bir video günlüğü başlatabilir ve düzenli olarak zamanlanmış video içeriği ve reklam paylaşımı veya benzeri seçeneklerle para kazanabilirsiniz.

Web serisi yaratıcısı

Resmi bir web dizisine başlayabilir ve videolarınızı veya videoların ufak parçalarını YouTube’da barındırabilirsiniz.

e-Ticaret

Gerçek somut ürünler satsanız bile, YouTube’u müşterilerinizle bilgi paylaşımında ana yönteminiz olarak kullanabilirsiniz. Daha sonrasında, videolarınızı, insanların öğelerinizi satın alma konusunda tam olarak nasıl gidebileceğine ilişkin talimatları paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Bilgilendirici pazarlamacı

YouTube, bir konudaki uzmanlığınızı paylaşmanız için harika bir yer olabilir. Ayrıca, YouTube’da bir öğe oluşturabilirseniz, e-kitaplar, dersler veya kılavuzlar gibi altyapı ürünlerini satma konusunda çalışabilirsiniz.

Blog içerik destekleyicisi

Eğer bir blog yazarıysanız, YouTube’u, reklamları, bağlı kuruluş bağlantılarını veya diğer gelir kaynaklarını ekleyebileceğiniz blogunuza yönlendiren bir yol olarak da kullanabilirsiniz.

Özel web siteleri destekleme uzmanı

Ayrıca, düzenli bir üyelik ücreti tahsil eden siteler gibi farklı bir web sitesi türü başlatabilir ve daha sonra kullanıcıları sitenizi ziyaret etmeye ikna etmek için YouTube’u kullanıp kaydolabilirsiniz.

Ortak pazarlamacı

Ortak pazarlamacılar, diğer şirketlerden gelen ürünler veya hizmetler hakkında bilgi paylaşır ve sonra bu şirketlere götürdükleri satışlardan pay alır. Böylece endüstrinizdeki farklı markalara sahip bir üye olabilirsiniz ve ardından YouTube’da aşağıdakilerle bilgi paylaşabilirsiniz.

“Nasıl Yapılır” tarzı içerik üreticisi

Öğretici videolar ve nasıl yapılır videoları özellikle YouTube’da popülerdir. Bu tür videoları paylaşırsanız, videoları araç veya kılavuz gibi ürünler satmak için kullanabilirsiniz. Veya bir sonraki hesap oluşturup platformdan bir reklam geliri payı elde edebilirsiniz.

YouTube iş ortağı

YouTube’da paylaşabileceğiniz birçok farklı video türü vardır. Ancak, iyi bir izleyiciye ve görüş grubuna sahip olduğunuz sürece videolarınızın görüntüleme sayısına dayalı olarak reklamlardan gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca, Google ile Adwords iş ortağı olarak kaydolabilir ve video içeriğinizi yayınladığınız sitelerde bu reklam gelirinden bir pay alabilirsiniz.

Ürün deneycisi

YouTube, ürünleri tanıtmak için harika bir yer olabilir. Çeşitli iş dünyası müşterileri için diğer ürünleri test ederek ve YouTube kitlenizden bilgi alarak bir iş yapabilirsiniz.

Ürün gösterici

YouTube’u, farklı ürünlerin diğer işletmeler tarafından potansiyel müşterilere tanıtılmasına yardımcı olmak için de kullanabilirsiniz.

Ürün incelemesi

Veya müşterilerin çeşitli ürün yelpazesiyle ilgili bilgi almak için kullanabilecekleri tarafsız bir şekilde hizmet etmeyi seçebilirsiniz. Görüşmelerinizi paylaşabilir ve reklamlar yoluyla para kazanabilir veya pozlama için işletmelerinizi ücretlendirebilirsiniz.

YouTube alışveriş reklamları

YouTube Alışveriş Reklamları, işletmelerin belirli ürünleri doğrudan YouTube videolarında tanıtmasına izin verir. Videolarınızdaki bu reklamların gelir elde etmesine veya bunları kendi ürünlerinizi yaymak için bir yol olarak kullanmasına izin verebilirsiniz.

YouTube anahtar kelime uzmanı

YouTube hakkında çok şey biliyorsanız, aslında hiçbir videoyu içermeyen bir iş yapabilirsiniz. Bunun yerine, video içerik oluşturucuların anahtar kelimeler, başlıklar, etiketler, açıklamalar vb. ile videoların erişimini artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Videografiker

Veya videolarınızı yaratmak için müşterilerle çalışabilir ve ücret karşılığında kendi kanallarında yayınlayabilirsiniz.

Animator

Hareketli videolar YouTube’da da popüler olabilir. Böylece, YouTube’da yayınlamak için kendi canlandırma videolarınızı oluşturabilir veya müşterilerden komisyon alabilirsiniz.

YouTube etkisi

Çevrimiçi olarak önemli miktarda etki oluşturabiliyorsanız, kendi YouTube kanalınızda etki yaratan ürünler veya hizmetler hakkında bilgi paylaşmak için markalarla çalışabilirsiniz.

Müzisyen

Müzik videolarınızı ve müzik performanslarınızı bir YouTube kanalında da paylaşarak grup ya da müzik eseriniz için dikkat çekmek ve daha sonra gösterileri kitaplamak veya satmak için kullanabilirsiniz.

Aktör

shutterstock_443997544-850x567

Bir aktör olarak yapmaya çalışıyorsanız, YouTube’u yeteneklerinizi sergilemek ve potansiyel yayınlar yapmak için bir platform olarak da kullanabilirsiniz.

Komedyen

Aynı şekilde, komedi becerilerini sergilemek için YouTube’da komedi filmleri ve komik videolar sergileyebilirsiniz.

Sihirbaz

YouTube’u diğer, olağandışı yetenekleri göstermek için bile kullanabilirsiniz. Örneğin, sihirbaz olarak çalışmak isterseniz, hizmetleriniz için dikkat çekmek için bir yol olarak YouTube’a video gönderebilirsiniz.

Dansçı

Ayrıca bir dans stüdyosu veya iş için dikkat çekmek için bir yol olarak YouTube’da dans videoları yayınlayabilirsiniz.

Evcil hayvan 

Bir hayvanın etrafında iş yapmak olağandışı görünebilir. Ancak, Huysuz Kedi (Grumpy Cat) gibi ünlü hayvanlar büyük işlere dönüştü. Ve onları tanıtmak için YouTube gibi platformları kullanabilirsiniz.

Makyaj sanatçısı

YouTube’u makyaj ipuçlarını ve öğreticilerini paylaşmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra, makyaj servislerinizi veya ürünlerinizi izleyicilere tanıtabilirsiniz.

Kuaför

Aynı şekilde, kendi YouTube kanalınızdaki ipuçlarını ve ürünleri paylaşarak hizmetlerinizi bir kuaför olarak tanıtabilirsiniz.

Soru&Cevap video yaratıcısı

shutterstock_175925105-850x567

Ayrıca, çeşitli farklı konularda soru ve cevap videoları gönderebilir ve bu niş ile ilgili ürün veya hizmetleri satabilmeniz için uzmanlığınızı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Video köşe yazarı

Benzer şekilde, uzmanlığınızı belirli bir yerde oluşturmak için YouTube kanalınızı fikir sütunu gibi davranabilirsiniz.

İnfografik video yaratıcısı

İnfografikler, bilgileri paylaşmanın popüler yolları haline geldi. Ya müşteriler için veya kendi ticari çıkarlarınız için, video formunda bilgi paylaşmak için benzer grafikler oluşturabilirsiniz.

Video oyunu yaratıcısı

Video oyunları yaratan bir iş kurmak istiyorsanız, YouTube’dan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Fakat video platformu kesinlikle bu oyunları teşvik etmek için yararlı bir araç olabilir.

Profesyonel oyuncu

Gerçekten de, oyun oynamanızı canlı yayınlayarak veya YouTube’da video yayınlayarak profesyonel bir video oyuncusu olarak bir iş yapabilirsiniz.

Ekran kayıtçısı

Ayrıca, kişilere yazılım veya diğer bilgisayar programlarını nasıl kullanacaklarını göstermek için video içeriğini bilgisayar ekranınızdan paylaşabilirsiniz.

Stop-motion videografiker

Stop-motion videolar, YouTube da dahil olmak üzere birçok çevrimiçi platformda popülerdir. Böylece, kendi kanalınız veya müşterileriniz için bu videoların oluşturulması konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

Video ders içeriği

Videolar oluşturarak, önizleme yaparak veya YouTube’da uzmanlığınızı sergileyerek, işinizde veya sektörünüzdeki kişilere satılacak çevrimiçi kursları da oluşturabilirsiniz.

Video pazarlama danışmanı

Geçmişinizde  YouTube uzmanlığınız varsa, başkalarının ürün veya hizmetlerini pazarlamak için YouTube’u kullanmasına yardımcı olarak bir işyeri oluşturabilirsiniz.

Viral video oluşturucu

Özel olarak işletmeler veya diğer müşterilere tanıtım yapmak için tasarlanmış videolar oluşturma konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

Muhabir

Röportajlar popüler video konuları olabilir. Bu nedenle, YouTube’da bu türde bir içerik sunarak bir işyeri oluşturabilirsiniz.

Video tur rehberi

Turistik işletmeler, gayrimenkul acenteleri veya diğer gezi turlarından yararlanabilecek, YouTube’da video turları yayınlayacak diğer işletmelerin ilgisini çekmek için harika bir yol olabilir.

Övgü yaratıcısı

Çeşitli farklı işletmeler, müşterilerin video referanslarını göndermekten potansiyel olarak yararlanabilir. Bu nedenle müşteriler için bu videoları kolaylaştırabilir ve oluşturabilirseniz, potansiyel olarak etrafında bir iş kurabilirsiniz.

Motivasyon konuşmacısı

Motivasyonel konuşma hizmetleri sunuyorsanız, YouTube’da hizmetlerinizi tanıtmak için videolar gönderebilirsiniz.

Web semineri ev sahibi

Ayrıca, web seminerlerini işinizin bir parçası olarak barındırabilir ve sözcüğü yaymak için bir yol olarak YouTube kanalınızda önizleme veya tekrar yayınlar gönderebilirsiniz.

Video eğitim hizmeti

Video, işletmelerin çalışanlara eğitim veya öğretim sunmaları için etkili bir yol olabilir. Bu nedenle bu tür bir içerik oluşturmada uzmanlaşabilirsiniz.

Etkinlik organizatörü

Etkinlikleri barındırır veya tanıtırsanız, daha fazla potansiyel katılımcıya ulaşmak için video çekimlerini çekebilir ve daha sonra YouTube’da yayınlayabilirsiniz.

Online reklam üreticisi

Ayrıca, iş dünyasındaki müşterilere YouTube’da yayınlanacak reklamlar üretmek konusunda uzmanlaşmış olabilirsiniz.

Video basın bülteni hizmeti

Ticari müşteriler için çevrimiçi basın bültenleri oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir halkla ilişkiler hizmetine bile başlayabilirsiniz.

Hazır video yaratıcısı

Tıpkı fotoğraftaki fotoğraf hizmetleri olduğu gibi, kullanıcıların içeriğini tamamlamak ve bunları YouTube aracılığıyla tanıtmak için satın alabilecekleri stok videoları sunabilirsiniz.

Sunum oluşturucu

Ayrıca, iş dünyası müşterileri için video sunumları oluşturma konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

Dijital pazarlama sorumlusu

Video, birçok şirketin dijital pazarlama stratejilerinin büyük bir bölümü olduğundan, YouTube’a güçlü bir odaklanma sağlayan dijital bir pazarlama işi kurabilirsiniz.

Sosyal medya sorumlusu

Ayrıca, sosyal medya uzmanları, müşterilerin diğer sosyal platformlarla birlikte YouTube için içerik oluşturmasına yardımcı olabilir.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin