Yüksek eğitim CMO’larının kurumsal lider olmasının beş yoluYazar: Eddie Francis
Çeviren: Pelinsu Yüce

Bir gün, delice görevleri hızla geçiriyordum. Kendimi, Mardi Gras hafta sonu bir New Orleans restoranında bir garson gibi hissettim. Kampüs bölümleri sanki sarhoş ve kaba ayık müşterilerdi ve ben masadan masaya, aceleyle sipariş alıyormuş gibi koşturuyordum. Çünkü ben, baş pazarlama sorumlusu olarak, aslında şef olmam gerektiğinin farkında değildim – bir menü planlamak, ürün kalitesini izlemek, müşteri memnuniyetini gözlemlemek ve daha fazlası. Eski AMA Yüksek Öğrenim Pazarlama Sempozyumu planlama komitesi üyesi Chris Hudson’ın basit bir düşüncesi, bir yüksek öğretim CMO’su olma hakkında düşünce tarzımı değiştirdi. Toplantılarımızdan birinde bana, “Bir sipariş alandan bir stratejist olmaya geçmelisin.” dedi. Büyüdükçe, strateji belirlemenin liderlik anlamına geldiğini fark ettim. Bir gün yüksek öğretim CMO’larının kurumsal liderler olduğu beş yol olduğunu fark ettim. CMO’ların uzmanlık otoritesi ağırlık taşır. Uzmanlık otoritesi, disiplininizdeki becerileri ve bilgiyi ustalaşmaktır. Kampüs yöneticileri arasında, bir yüksek öğretim CMO’sunun muhtemelen Dört P’yi (ek olarak fiziksel kanıt, süreçler ve insanlar) bilen ve bunları kendi kurumunun özel ihtiyaçlarına uygulayabilen tek kişi olduğunu düşünüyorum. Ancak, bu bilgi boşlukta yaşamaz. Bu, başkan dışındaki birçok kişinin anlayamayacağı bir şekilde kampüsün her segmentini anlamanın anahtarıdır. CMO’lar kurumsal diplomatlar olmak üzere konumlandırılmıştır. Terry Flannery’nin “Nasıl Bir Üniversite Pazarlanır” adlı kitabında, CMO’ların pazarlama girişimleri için kampüs genelinde satın alma ve girişim için geri bildirim almak amacıyla başkanlarıyla birlikte pazarlama görev güçleri oluşturmaları önerilmektedir. Kutsal diplomasi, Batman! Etki kurmanın harika bir yolu.

Yüksek Öğrenim Pazarlamacıları: Marcom stratejinizi nasıl devrim niteliğinde değiştireceğinizi öğrenmek için yaklaşan Yüksek Öğretim Pazarlama Sempozyumu’na katılın!

Liderlik insanlarla ilgilidir. Yükseköğretim hakkında yetenek krizi konusunda bir panel tartışmasında, Jaime Hunt, bir AMA Yüksek Öğrenim Pazarlama Sempozyumu planlama komitesi üyesi olarak liderliğin insanlarla ilgili olduğunu belirtti. Bir adım daha ileriye giderek, yüksek öğrenimi bir insan işi olarak görüyorum. Her yüksek öğretim CMO’su için geçerli olmayabilir, ancak çoğu kolej ve üniversitelerin, orada çalışan ve kayıt olan insanların iş yürütülme şeklinin merkezinde olduğunu anlarlar. Pazarlama iş yapmayı gerektirir. Bizi birçoğumuzun yüksek öğrenimi sevmesinin nedenlerinden biri, ne anlama geldiğidir. Benim için, kendimi Historically Black Colleges and Universities’de (Tarihsel Olarak Siyah Kolejler ve Üniversiteler) üçünün pazarlamasını yapmak, sosyal hareketin motorları olarak gurur duyan kuruluşlardı. Ancak, tüm duygularımla bile, pazarlama şapkam takılı kaldı. Bir fakülte üyesi bana yüksek öğretimin bir “iş” olarak adlandırılmasından hoşlanmadığını söyledi. Ben de karşılık verdim, “Hepimiz kayıp öğrenci sayısını gördüğümüzde bir iş olduğunu fark ediyoruz.” CMO’lar hızlı bir şekilde değişime adapte olurlar. Bugünün en büyük liderlik zorluklarının bazılarını öğrenmek istedim, bu yüzden 30’dan fazla makaleye baktım ve gayri resmi bir sosyal medya anketi yaptım. Makaleler ve anket yanıtları arasında, belirtilen en büyük liderlik zorluğunun değişimi yönetme olduğu görülüyor. Gördüğüm kadarıyla, en küçük bir iç görü kırıntısını paylaşmak bile kişinin liderlik becerilerini geliştirmesinde harikalar yaratıyor.
https://www.ama.org/marketing-news/five-ways-higher-ed-cmos-are-institutional-leaders/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin