Yüksek performanslı içerik oluşturmak için 5 ipucu


Yazan: Asrın Yesir

Çeviren: Matt Janaway

İyi bir içerik stratejisi, gelirinizi iki katına çıkarabilir!

İçerik pazarlaması, markaların paylaşmak istedikleri ile tüketicilerin gerçekte görmek istedikleri arasındaki boşluğu doldurur. Sadık marka savunucularıyla dolu aktif, ilgili topluluklar oluşturmanın sırrı budur. Alakalı, hedefli ve ilgi çekici içerikler paylaştığınızda, hedef kitlenize ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi edinme ve markanızı tanıma şansı verirsiniz. Böylece hedef kitlenizin hizmetinize ihtiyacı olduğunda akıllarında siz olursunuz. Ancak, doymuş bir sosyal medya dünyasında ve içerik oluşturmak trendken, ilerlemenin anahtarı “kaliteli” içerik sunmaktır.

Bu blog, somut iş sonuçlarını görmek için sizi en iyi konuma getiren yüksek performanslı içerik oluşturmaya yönelik 5 ipucunu ele alacaktır.

Tüketicinize kancayı takın

Tüketicinize atacağınız kancanın merak uyandırması gerekir, böylece kitleniz içeriğinizi tüketmek zorunda hissetmeden kendi kişisel meraklarıyla o içeriği incelemek isterler. Hızlı, çekici ve anında ilgi uyandıran bir şeyle müşterilerinizi cezbedebilirsiniz.

Senin işin onları tavlamak.

Hedef kitlenizin dikkatini çektiğinizde, hedef kitleniz mesajlarınıza çok daha açık hale gelecektir. Ancak blogunuz, videonuz veya yayınınız başlangıçta tek başına bir “kanca” yeterli değildir. Bir insanın dikkat süresi ortalama 8 saniyedir. Bu nedenle, içeriğiniz boyunca stratejik olarak yerleştirilmiş cesur ifadeler veya görseller kullanarak tüketicinizi sürekli olarak etkilemeyi hedefleyin.

Sadece dikkatlerini  çekmekle yetinmeyin. Onları tutun.

İyi bir kanca değeri, net ve kolay bulunur hale getirir. Seyirciyi ödüllerle tavlarlar. Problemlere basit ve spesifik çözümler sunan yeni olasılıkları gösterirler; ‘tek kuruş harcamadan 25.000 abone kazanın’, ‘7 günde nasıl 16.641 takipçi kazandık’, ‘bu açık ile e-posta oranlarınızı ikiye katlayın’ gibi.

Onları harekete geçirici içerikler yapın

Kısalan dikkat süreleri ve sosyal medyanın doyuma ulaşıyor olması ile daha az kelimeyle daha fazlasını söyleme sanatında ustalaşmak gerekir. Kafa karıştırıcı bir mesaj ile gürültünün olmadığı  etkili bir mesaj arasında büyük bir fark vardır. Yani Daha az zırva, okuyucunuzun dikkatinin dağılmaması için daha çok fırsat anlamına gelir. Bir sosyal medya gönderisi paylaştığınızda, bir blog yazdığınızda veya bir haber bülteni gönderdiğinizde, içeriğin parça başına tek bir mesaja sahip olmasının çok önemli olduğunu unutmayın. Aksi takdirde, okuyucunun özümsemesi ve içeriğinizden, niyet ettiğiniz şeyi alması çok zor olabilir.

İşin püf noktası içerikleri, okuyucunuzun anlayabileceği kadar basit, ancak harekete geçmeleri için yeterince değerli ve bağlama uygun hale getirmektir.

Markanıza güvenilirlik katmak için istatistikleri ve gerçekleri kullanabilirsiniz. Kitlenizi anlattığınız hikayeyle bağlantılı tutmak için onların yüksek uyarılma duygularından yararlanın. Dilinizi, içerik sütunlarınızı ve sunumunuzu belirli hedef kitlenize göre özelleştirin, böylece onlara kişisel olarak yazıldığını hissettirin.

Daha fazla netlik, daha fazla hassasiyet ve daha fazla etki hedefleyin.

Etkileyici hikayeler anlatın

Evet, amacınız nihai olarak hedef kitlenizi dönüştürmek ve markanızla etkileşimlerinden para kazanmaktır. Ancak bunu yapmak için tüketicilerinizi bir pazar olarak değil, insan olarak görmelisiniz. İnsanlar duygularla hareket eder. Bu klasik bir ‘göster, anlatma’ argümanıdır. İnsanların kendileri için karar vermelerine izin verdiğinizde markanıza yatırım yapma olasılıkları çok daha yüksektir.

Hikaye anlatımı bunu yapmanın bir yoludur.

Mesajınızı yüksek uyarılma duygularıyla dolu bir hikayeyle donattığınızda, insanları istediğiniz yere götürürsünüz, pazarlama sürecini daha az hissettirirsiniz ve en önemlisi duygusal tepkileri kışkırtırsınız.

Vücutta fiziksel bir tepkiye neden olan yüksek uyarılma duygularına odaklanın. Birini gülümsetmek yerine, kahkahalara boğulmasını sağlayın. Onları heyecanlandırmak yerine tüylerini diken diken edin.

Daha fazla deneyimleyin

“Growth hacks” çok sık kullanılan bir terimdir. Gerçek şu ki; bir kişi, işletme veya marka için işe yarayan süreçler herkes için işe yaramayabilir. Yani sonuçlar bağlamsaldır. Klasik içerikleriniz uzun blog gönderilerinden oluşuyorsa, neden  içerikleri videolarla değiştirmeyi ve sosyal ağlarda paylaşmayı denemiyorsunuz? ( pazarlamacıların %87’si videonun web sitelerine gelen trafiği artırdığını söylüyor. Video pazarlamacılarının %80’i ayrıca videonun satışları doğrudan artırdığını iddia ediyor).

Farklı kanallarda içerik paylaşmayı deneyin. Farklı medya türleri aracılığıyla etkileşimi test edin, ör. canlı yayınlar, anketler, infografikler vs. Test etmeden bir şeye asla hayır dememelisiniz.

Oluşturduğunuz içeriklerden  bir şeyler öğrenebilirsiniz. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını keşfederken içeriğinizi optimize edin.

Müşterileriniz için içerik oluşturun

Dönüşüm sağlayan içerik sunmak istiyorsanız, müşterilerinizin görmek istediklerine doğru yönelin. Onlarla görüşün, geri bildirim için anketler gönderin ve verilerinizi analiz edin. Aynı şekilde, hedef kitlenizin sizden neden satın almadığına bakın…

Satış ekibinize şunu sorun: Satış yaparken karşılaştığınız en büyük müşteri itirazı nedir?

Müşterilerin neden dönüşüm sağlamadığını belirledikten sonra, onların itirazlarına stratejik olarak karşı koymak veya çözümler getirmek için pazarlama çabalarınızı geliştirebilirsiniz. Müşterilerin markanıza, ürünlerinize veya hizmetlerinize yatırım yapmama nedenlerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış içerik oluşturun.

Onları kendi tarafına çek.

Bunun püf noktası müşterinizi, onlara bir şeyler satmaya çalışmadan önce doğru bir şekilde anlamaktır. Tutarlı bir mesaj içermeyen veya hedef kitlenizle ilgili olmayan içeriği kullanmayın. Bu durum yalnızca sosyal yayınlarındaki gürültüyü artıracaktır.

Hedeflenen fayda odaklı içerik oluşturun ve yalnızca paralarını değil, müşterilerinizi de gerçekten önemsediğinizi göstermek için ilgili zamanlarda paylaşın ve dağıtın.

Güven oluşturmanın ve müşterileri birer hayrana dönüştürmenin sırrı budur.

Bu ipuçlarını takip etmek, sunduğunuz her içerik parçasının kasıtlı, hedef kitleye özel ve harekete geçmeyi garanti edecek kadar ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.

Sadece donuk ve genel çerçevede içerik üretmek markanıza zarar verebilir. Kötü içerik, itibarınız ve marka güvenilirliğiniz için bir sorumluluktur.

İçeriğinize yatırım yapın ve hedef kitleniz size yatırım yapacaktır.

 

Kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin