Z kuşağı pazarlama stratejileri nelerdir? / Yeni nesil pazarlamaYazar: Alara Çoban

 

Z jenerasyonu birçok yönüyle kendinden önceki nesillerden ayrılıyor ve bir fark ortaya koyuyor. Bu yazımda sizlere Z kuşağının pazarlamaya getirdiği ve yapılmasını neredeyse zorunlu kıldığı farklılıklardan bahsedeceğim.

Geleneksel yaklaşımlarda gördüğümüz ürünün pazarlanması artık geride kalmış gibi duruyor. Z kuşağı doğduğu andan itibaren internetle iç içe büyüyen ve temel olarak neredeyse tüm ürünlerin var olduğu bir çağda yaşayan bir kuşak. Dolayısıyla artık ürünlerden çok o ürünlerin hikayesi onları etkiliyor ve almaya teşvik ediyor. Birçok yanılgının aksine Z kuşağı para harcama konusunda çok eli bol değil. Hatta geri dönüştürülebilir ürünleri almaya çok daha yatkın ve birikim konusunda dikkatli bir nesil.  “Dünyada iyilik yapan markalar, daha fazla çeşitliliği savunan ve bu katılımı isteyen şirketleri bilinçli olarak arıyorlar. ” Bu cümleye en güzel örneklerden birini sizinle paylaşacağım. Bu örnek bir pazarlama stratejisinin Z kuşağına uyarlanmasının güzel bir örneği niteliğinde. Bu örnek viski markası J+B’den geliyor.

YouTube player

 

Tek bir video ve  küçük bir jest olsa da, bu çaba ve yaklaşım, viski markasının Z kuşağının otantik yaşama dürtüsünü kabul etme ve anlama vizyonu hakkında çok şey anlatıyor.

Yeni nesil içerik pazarlama stratejinizi Z kuşağına daha iyi yansıtacak şekilde nasıl güncelleyebilirsiniz?

Z kuşağı, bol miktarda talep gücüne sahip fakat onları markanıza fayda sağlayacak şekilde kullanmaya çalışmamalısınız. Erişiminizi onların katılım tercihlerine ve iletişim tarzlarına göre uyarlamanız gerekiyor.

Ne ortaya koyulduğuna ve başkalarının onu nasıl gördüğüne dikkat etmelisiniz

Empati ile  iletişim kurun ve kasıtlı amaca yönelik hareket edin. Bu sizin için en önemli ipucu olmalı. Çevrimiçi olarak sahte haberlerin ve asılsız iddiaların yaygınlığını görmek, Z kuşağını markaların söyledikleri ile yaptıkları arasındaki çelişkileri aramaya yöneltti. “Pazarlamacılar kulağa doğru gelmeyen erdemli bir amaca işaret ediyorsa, gençler bunu anlayabilir.” Bu  empati eksikliğini gösterir. Sözde hizmet mesajlarından vazgeçin. “Sadece ifadeler ve sesli alıntılar aramıyor Z kuşağı , aksiyon arıyorlar ve onu elde edene kadar geri adım atmaya devam edecekler.” Bu geri adım markanız için satın alım yapmamaları olarak adlandırılabilir.

Videolu hikaye anlatımı ile Z kuşağının sevgilerini besleyin

1997 ve 2012 yılları arasında doğan Z kuşağı, sosyal medyada ve viral videolarda ön planda. Akıllı telefonlar aracılığıyla arkadaşlarına bağlanmaya alışkınlar ve haberleri okumaktan çok görüntüleme olasılıkları daha yüksek. Bu görsel tercihleri aynı zamanda ürün araştırmaları ve marka katılım faaliyetleri için de geçerlidir. Örneğin, 2020’de yapılan bir araştırma, Z kuşağının %70’inin ürün videolarının ve fotoğraflarının satın alma kararları verirken özellikle yardımcı olduğunu söylediğini ortaya çıkardı (Y kuşağının %78’i aynı şeyi söylüyor).

Influencer ile pazarlamayı yeniden tanımlayın

Araştırmalar, tüketicilerin %37’sinin influencerlara markalardan daha fazla güvendiğini ve Z kuşağı ve Y kuşağının daha önceki kuşaklara  kıyasla bunu yapma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca Z kuşağının  %32’si, markaları ve ürünleri keşfetmelerine yardımcı olması için sosyal medya influencerlarına daha fazla güveniyor.  Z kuşağının kişisel olarak ilişki kurabilecekleri insanlarla özdeşleşme (ve onlardan etkilenme) olasılığı daha yüksektir. Bu, markalar hakkında organik, otantik bir bakış açısıyla konuşan ve aktif olarak kendi ilgi alanları etrafında topluluklar oluşturan diğer içerik oluşturucuları ve günlük tüketicileri içerir. “Influencer pazarlamasının yürütülmesi olarak sponsorlu içerik günleri öldü” diyebiliriz.

Jason, Content Marketing World’deki sunumunda, “Kitleyi harekete geçmeye ikna edebilecek [influencer] aracılığıyla içerik sunmalıyız” diye açıklıyor. Bunu yapmak için Jason, kitlenin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan ve markanın hedeflerini dikkate alma gereğini kabul eden anlayışlı, ileri görüşlü içerik oluşturucularla çalışmanızı öneriyor.

Potansiyel etkileşimlerinizi göz önünde bulunduran içerik oluşturucuları için üç önemli nokta

Finansal alışverişten çok değer alışverişine öncelik verin

Bir influencer ilk olarak  “Bütçeniz nedir?” diyorsa, başka yere bakın. Süreci ve işletmeniz için nasıl değer sunacaklarını anlayacak kadar olgun veya deneyimli olmadıklarını gösterir.

Seçeceğiniz influencerların amacına dikkat edin

Adaylar, hizmetlerinize veya ürünlerinizin örneklerine erişim talebinde bulunmalıdır. Bunu yapmazlarsa, otantik ve inandırıcı bir onay yaratmaktansa kendi kitlelerini büyütmekle daha çok ilgilendiklerinin bir işareti olabilir.

Hedeflerinizi kesin bir dille belirtin

Markanızın beklentilerini karşılayan içerik oluşturmak için, ortaklık yoluyla neyi başarmak istediğiniz konusunda tam olarak bilgilendirilmeleri gerekir.

Jason,  Z kuşağı kitlesinden en iyi yanıtı almak için influencerların içeriği özel olarak oluşturmaya ve mesajlarını bilgilendirici, ilgi çekici ve eğlenceli şekillerde ustaca sunmaya istekli olması gerektiğini söylüyor.

Türkiye ile ilgili biraz bilgi vererek devam edelim. Instagramda potansiyel olarak reklamlara erişim 48.65 milyon, TikTok için bu sayı 29.86 milyon ardından SnapChat için 14.80 ve Twitter içinse bu sayı 18.55 milyon. Bu sayılar bile bize potansiyel müşteri sayınızı az çok gösterebilir. Ama gelin birde marka keşfetmede hangi araçlar daha kullanışlı ona bakalım. Marka keşfinin %36.8 i sosyal medyadaki reklamlarla sağlanıyor. Daha sonra internet araştırması geliyor %36.6 ile. 2023 Ocak ayı için sosyal medya reklamlarına 86.92 milyon dolar harcanmış, influencer reklamları için ise 9.35 milyon dolar harcanmış. Programlı reklamlara 234.9 milyon dolar harcanmış. Bu sadece Türkiye’de harcanan değerler.

Z kuşağı bir ürünü sadece o ürünün özelliği için satın almıyor. Onları etkileyen ürünün hikayesi ve daha da önemlisi kimin o ürünü kullandığı. Biraz yurtdışından örnek verelim. Geçtiğimiz şubat ayında hepimizin bildiği bir fastfood zinciri, dünyaca ünlü rapçi bir çifti marka yüzü yaptı. Cardi B ve Offset çifti bu zincirin sevgililer günü özel adı altındaki ürünlerini kendi isimleriyle birleştirdi ve müthiş ilgi gördü. Bu konuda yeni nesili çokça etkileyen , rap yapması dışında influencer olarak sayabileceğimiz bir isim Cardi B . Birçok marka ve şirketle işbirliği yapan ve ürünlerin saniyede tükenmesini sağlayan güç ise kendisinin bu insanlarca sevilmesi ve her ürüne kendi kişiliğini ekleyerek ve reklam havası olmaksızın tanıtması.

Başka bir örnek yine Travis Scott adlı rapçinin bir ayakkabı markası ile birliği, bu ayakkabıların diğer ürünlerden farkı sadece Traviss Scott ın etkisi. Bu örneklerde benim gördüğüm ( Z kuşağından bir birey olarak ) bu markaların kendi ürün özelliklerini pazarlamaması. Pazarlama stratejisi tamamen bahsi geçen isimlerin ve o isimlerin hikayelerinin bu ürünlerle diğer insanlara satışı olayı. Satın alınan şey ürün değil, o ürünün yansıttığı kişinin hikayesi. O kişiye daha yakın olma hisssi ya da onların savunduğu değerlere destek verme amacı. Ürün alarak bu tip katkılar sağladığını düşünen milyonlarca insan, parasını bir ürüne değil bir fikre ya da sevgiye yatırmış hissediyor.

Z kuşağına bir ürün pazarlayacaksanız , onlar için olayın artık maddi kısmından çok manevi kısıma değer veren stratejilere ihtiyacınız var. Yazıdan çok görsel ağırlıklı içeriklere yönlenen Z kuşağı için videolu içerikler de oldukça önemli.

Unutmamak gerekir, müşteri olmazsa piyasa da olmaz. Ağırlığın şirket merkezinden çok müşteri merkezli olması ve bunun unutulmaması çok önemli. Seçen değil seçilenler olarak pazarlama stratejilerinize önem vermelisiniz. Oyunun kurallarını artık şirketler değil Z kuşağı oluşturuyor.

Peki siz buna hazır mısınız ?

Yardımcı kaynak : https://contentmarketinginstitute.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin