Z Kuşağı Pazarlamacıların Oyununu Değiştirirse Alfa Kuşağı Nasıl Olacak?
Çeviren: Mina Görgün

Şu anda Z kuşağı, güncelliğini korumaya ve yeni tüketiciler çekmeye çalışan markaların ana hedef kitlesini oluşturuyor. Z kuşağının TikTok ve Twitch gibi platformlara olan sevgisi, birçok şirketin pazarlama taktiklerini değiştirerek etkileyici ve sosyal medya pazarlaması gibi stratejilere yönelmesine neden oldu. Ancak pazarlama ortamını daha da değiştirmesi beklenen yeni bir nesil var: Alpha Gen.Bu nesil, 21. yüzyılda tamamen dijital bir dünyada doğan ilk nesildir. Alpha’nın ayrıca 2025 yılına kadar 2 milyarı aşan nüfusuyla tarihin en büyük nesli olması bekleniyor. Bu rakamlarla bu neslin satın alma gücü oldukça fazla olacak, dolayısıyla şirketlerin pazarlama stratejilerini hazırlaması gerekiyor. İşte markaların ve şirketlerin yeni nesil tüketiciler hakkında bilmesi gerekenler.

Gen Alpha kimdir?

Alfa Kuşağı, Z Kuşağı’ndan sonra gelen demografik gruptur ve 2010 yılı içinde veya sonrasında doğan herkesi kapsar. Şu anda Alfa Kuşağı 12 yaşın altındaki çocuklardan oluşmaktadır, yani bu demografideki en yaşlılar 2023’te gençler olacak. Alfa Kuşağı’na doğmanın kabul edileceği son yıl 2025’tir.

Alfa Kuşağı çocukları bazen “mini Y kuşağı” olarak da anılıyor çünkü onlar Y kuşağının çocukları, ebeveynleriyle gerçekten yakın ilişkiler içinde olduklarına inanılıyor ve muhtemelen benzer tüketici alışkanlıklarına sahipler.

Gen Alpha nasıl bir yer?

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nde pazarlama alanında yardımcı doçent olan Heather Dretsch’e göre , Alfa Geni çocukları, büyüdükçe tükettikleri ürün türleri konusunda muhtemelen ebeveynlerini taklit edecekler. Bunun nedeni Y kuşağı ebeveynlerinin kullandıkları ürünler konusunda son derece bilinçli olmalarıdır.

Dretsch, “Sağlık bilincine sahip bakıcılar olarak Y kuşağı ebeveynleri, satın aldıkları ve çocuklarını maruz bıraktıkları ürünler hakkında birçok bilgi arıyorlar” dedi. “Oyuncaktan gıdaya, giyimden kişisel bakım ürünlerine kadar çocukları için en iyi markaları öğrenmeyi seviyorlar ve yalnızca en güvenli, en temiz, en kaliteli markaları seçiyorlar.”

Y kuşağı evlerinde hangi markalara güvenileceğine karar verdiğinden, Alfa Kuşağı muhtemelen aynı markaları ve ürünleri kendileri için seçecek çünkü bildikleri tek şey onlar olacak. Bunu akılda tutarak Dretsch, Alpha Gen çocuklarının ucuz taklitlerin ve rakiplerin zaten farkında olduğunu ve zaten daha yüksek kaliteli ürünleri ve sektör lideri markaları güçlü bir şekilde tercih ettiklerini söylüyor.

Alpha Gen, sosyal medya çağında büyüdüğü için her zamankinden daha fazla bağlantı halinde. Pazar araştırma şirketi GWI tarafından 2022 yılında yapılan bir ankette çocukların %38’inin okuldan sonra zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçirdiklerini söylediği ortaya çıktı. GWI, hafta sonları bu sayının %43 arttığını söyledi.

Aynı anket, çocukların %43’ünün hafta sonu arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmek yerine onlarla çevrimiçi konuşmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Alfa Kuşağı çocukları akranlarıyla sosyal medya aracılığıyla bağlantı kurmakla kalmıyor, aynı zamanda toplumsal farkındalık sahibi oluyor ve iklim değişikliği gibi küresel kaygıların nabzını tutuyor.

Örneğin Shopify yazarı Dayna Winter, üç küçük çocukla konuştu ve onlara, yapabilselerdi yaratacakları tek buluşun ne olduğunu sordu. On yaşındaki Zy, aşı yaptırmayı kolaylaştıracak ve “daha az korkutucu” bir cihaz icat edeceğini söyledi. On bir yaşındaki Fia ve Mylo, iklim değişikliği konusunda endişeli. Fia, okyanustan çöp toplayan bir makine icat edecekti ve Mylo, iklim değişikliğini, zaman geçtikçe büyüyen ancak çok geç olmadan duracak kadar küçük bir “kartopu” olarak tanımladı.

Üç çocuk da, sosyal adalet hakkında bilgi edindikleri ve aralarında politikacılar, aktivistler ve girişimcilerin de bulunduğu konuk konuşmacılarla düzenli olarak etkileşimde bulundukları Upstander Academy adlı çevrimiçi bir programın parçası. Program, Dünyayı Değiştiren Çocuklar’ın kurucusu Lindsey Barr tarafından başlatıldı . Aynı zamanda bir anne olan Barr, Winter’a programa başladığını çünkü çocukların zaten sosyal adalete ilgi geliştirdiklerini fark ettiğini söyledi.

Barr, “Sosyal konular hakkında konuşmak istiyorlar” dedi. “Evsizliği önemsiyorlar, mültecileri önemsiyorlar.”

Gen Alpha’nın dünya sorunlarına olan ilgisi, sürekli ekran karşısında olması ve tabletler ve akıllı telefonlar aracılığıyla internete bol miktarda erişime sahip olmasıyla büyük ölçüde ilgili. Bu ekran süresi ancak pandemi sırasında arttı ve bu da çocukların evde cihazlarıyla çok fazla zaman geçirmesine neden oldu.

Gen Alpha’nın dijital dünyayla etkileşim şekli de önceki nesillerden farklı. TikTok, YouTube, Minecraft ve Roblox gibi platformlar sayesinde Alfa Kuşağı çocukları sadece tüketmenin yanı sıra katkıda bulunma fırsatı da veren içeriklere alışkındır.

Örneğin Fia, Winter’a Roblox Studio’da oynamaktan hoşlandığını çünkü burada kullanıcıların kod öğrenebileceği ve Roblox için oyunlar oluşturabileceğini söyledi.

Geleceğin Pazarlamacıları Alfa Kuşağına Nasıl Hazırlanabilir?

Peki yukarıdaki tüm bilgilerin Alfa Kuşağı’na pazarlamayla ne ilgisi var? Artık bu demografi hakkında şunları biliyoruz:

  • Tükettikleri ürünler söz konusu olduğunda rafine bir tada sahiptirler.
  • Sosyal adalet ve iklim değişikliği gibi konularda derin endişe duyuyorlar.
  • Onları bilgilendiren, bağlantıda tutan ve sadece tüketmek yerine katkıda bulunma fırsatları yaratan teknoloji ve içerikten keyif alıyorlar.

Bunu akılda tutarak, pazarlamacıların Alfa Kuşağı’na ulaşmak için yapması gerekenler şunlardır:

Özgün ve şeffaf olun.

Yine Alpha Kuşağı sosyal açıdan inanılmaz derecede bilinçli; bu da belirli ürünlerin, hizmetlerin ve endüstrilerin çevre ve toplum üzerinde nasıl uzun vadeli etkileri olduğunun da farkında oldukları anlamına geliyor. Bunu akılda tutarak markaların misyonları, etkileri ve çözüm sunmak için yaptıkları konusunda şeffaf olmaları gerekecek.

Örneğin moda markaları hızlı modanın çevre üzerindeki olumsuz etkilerini tartışmaktan çekinmemeli. Bunun yerine bu markaların çevre dostu ve uzun ömürlü kaliteli ürünler yaratmaya yatırım yapmaları gerekiyor. Markalar, Alfa Kuşağı tüketicilerine şirketin çevre üzerindeki etkisini azaltmak için çalışmalar yaptığını açıkça belirtmelidir.

Şeffaf olmak aynı zamanda şirketinizin sosyal adalet ve iklim değişikliği gibi konularda iyi ya da kötü oynamış olabileceği rolü kabul etmek anlamına da gelir.

Örneğin, moda markanızın üretim süreci boyunca büyük miktarda karbon emisyonu üretme geçmişine sahip olduğunu varsayalım. Alpha Gen’in dikkatini (ve güvenini) kazanmanın harika bir yolu, şirketin üretim uygulamalarını değiştirerek ve iklim değişikliğiyle mücadele eden kuruluşlarla ortaklık kurarak bu sorunla aktif olarak mücadele ettiğini kanıtlayan pazarlama materyalleridir.

Bu dürüstlüğü ve sosyal sorumluluğu gösterir ve çözüm sağlar.

Yalnızca ürünler değil, deneyimler yaratın.

Gen Alpha çocukları, herkese yaratıcılığını TikTok gibi platformlara ödünç verme şansının verildiği büyük bir içerik yaratıcısı patlaması sırasında büyüyor. Bunu bilerek, markaların ve şirketlerin bu nesildeki insanlara sadece satın alma değil, katkıda bulunma fırsatları da vermenin yollarını bulması önemlidir.

Bunu yapmanın bir yolu , izleyicilerin deneyimin bir parçası olmasına olanak tanıyan, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik gibi etkileşimli pazarlama taktiklerinden yararlanmaktır . Örneğin, İngiltere merkezli grup Glass Animals’ın, hayranlarının grubun gelecekteki projelerinde kullanılmak üzere kendi sanatlarını, meme’lerini ve müziklerini yaratmalarına olanak tanıyan bir web sitesi var.

Gen Alpha, özellikle en son teknolojiyle ilgili olarak öğrenmeyi de seviyor. Dolayısıyla teknoloji tabanlı bir şirket veya markaysanız, ürünlerinizin farklı özelliklerini sergileyen etkileşimli atölye çalışmaları düzenlemek de onların ilgisini çekebilir.

Nerede olurlarsa olsunlar Alpha Gen ile bağlantı kuracak anlamlı içerikler oluşturun.

Sosyal medya ve sanal topluluklar Alph Kuşağı’nın hayatında büyük bir rol oynuyor; bu nedenle gelecekte markaların, bulundukları yerde Alfa Kuşağı ile buluşacak etkileşimli sosyal medya kampanyalarından yararlanmaları gerekecek. Bunun harika bir örneği Pringles’ın #PlayWithPringles kampanyasıdır.

Kampanya, şirketin tüketicilerin zaten TikTok’ta Pringles kutuları içeren içerikler ürettiğini fark etmesinden sonra başlatıldı. Bu nedenle Pringles, bir marka kampanyası olarak kendi mücadelesini başlatarak eğlenceye katılmaya karar verdi. Şirket, kullanıcıları Pringles kutularını kullanarak yaratıcı videolar yapmaya teşvik etmek için TikTok yaratıcıları ve etkileyicileriyle ortaklık kurdu. Beş ay sonra kampanya bir milyarın üzerinde görüntüleme ve 278 milyondan fazla video elde etti.

Gen Alpha’nın şu ana kadar sosyal açıdan en bilinçli ve dijital açıdan en bilgili nesil olması bekleniyor, bu nedenle markaların onlarla nasıl bağlantı kuracakları konusunda akıllı olmaları gerekecek. Bu genç nesil hakkında hâlâ çok az bilgi olsa da yukarıdaki bilgiler markanızın gelecekte onları memnun etmeye hazırlanmasına yardımcı olabilir.

https://blog.hubspot.com/marketing/preparing-for-gen-alpha?

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin