Z Kuşağı pazarlaması: Bilmeniz gerekenlerYazar: Heidi Cohen
Çeviren: Nil Başol

Z Kuşağı kimdir?

1995 ile 2010 yılları arasında doğan Z kuşağı , dijital dünya ile birlikte  büyüdü. Daima dijital araçlara erişimleri oldu. Birçoğu 12. yaş günlerinden hemen önce ilk akıllı telefonlarını aldı ve o zamandan beri medya tüketimi için tercih ettikleri cihaz haline getirdi. Bu durum dijital pazarlama dünyasının kurallarını yeniden yazdı ve 2025’e gelindiğinde, Z kuşağının ABD’deki dijital alıcı sayısı açısından X kuşağını geçeceği öngörülüyor.

Z Kuşağının gerçeği arama çabalarının anlamı

McKinsey, Gerçeği Arama Çabalarına Dayanarak Z Kuşağını “TrueGen” olarak adlandırıyor. Onlara göre, Z Kuşağı, “birçok bilgi kaynağını toplamak ve çapraz referans yapmak konusunda çok rahat olan ve sanal ve çevrimdışı deneyimleri entegre etme konusunda becerikli olan hiperbilişsel bir kuşaktır.”

Benzer şekilde, Forrester Research, Z Kuşağının özellikle pandemiden sonraki dönemde gerçeğe önem verdiğini tespit etti; çünkü gerçeklik sorgulanmış durumda. Stanford Üniversitesi İleri Davranış Bilimleri Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırma, Z Kuşağını “kendi kendini yöneten ve derinlemesine başkalarını önemseyen” olarak tanımlıyor.

Z Kuşağı üyelerinin %66’sı, topluluk oluşturmak için sebep ve ilgi alanlarına inanmanın ekonomik arka plan veya eğitim düzeyi yerine daha önemli olduğuna inanıyor.

%52’si, her bireyin farklı gruplara ait olmasının doğal olduğunu düşünüyor. Bireysel ifadeyi değer verdikleri ve etiketlerden kaçındıkları için, çeşitli bir topluluk oluşturmayı hedefliyorlar.

Z Kuşağı esnekliği, ilgi alanına uygunluğu, otantikliği ve hiyerarşik olmayan liderliği değerli buluyor.

Z Kuşağı’nın %65’i çevrelerinde neler olup bittiğini bilmeyi ve kontrolde olmayı önemsiyor. Kendi kendilerini öğrenen bireyler olarak, bilgiyi çevrimiçi olarak edinmeyi tercih ediyorlar. Toplu olarak, bilgiyi çevrimiçi ortamlardan geleneksel öğrenim kurumlarından daha rahat bir şekilde öğreniyorlar. Karar verme süreçlerine analitik ve pragmatik bir yaklaşım benimsiyorlar.

Z Kuşağı üyeleri iletişimi çatışmaları çözmek ve dünyayı iyileştirmek için kullanmanın önemine inanıyor. Bu, iklim değişikliği gibi miras aldıkları önemli sorunları ele almada gereken çalışmayı içeriyor.

Yaklaşık olarak 5 Z Kuşağı üyesinden 3’ü üniversiteye kaydoluyor. Bu durum, onları ABD’deki en eğitimli nesil yapıyor. Ayrıca, 5 Z Kuşağı üyesinden 2’sinin en az bir üniversite mezunu ebeveyni bulunuyor.

Ayrıca, 17 ila 23 yaş arasındaki gençlerin %42’si tam zamanlı veya yarı zamanlı işlerde veya serbest çalışan olarak istihdam ediliyor. Ekonomik stres döneminde büyüdükleri için, gelecek için tasarruf yapmaları gerektiğini fark ediyorlar ve yüksek maaşlara değil iş güvenliğine ve düzenli istihdama önem veriyorlar.

Z Kuşağı sosyal medyayı nasıl tüketiyor?

ABD’deki Z Kuşağı alıcıların yarısı, Milenyum kuşağına benzer şekilde sosyal medya üzerinden alışveriş yapıyor. Bu, daha yaşlı nesillere kıyasla, X Kuşağı ve Baby Boomer’lardan önemli ölçüde daha yüksek bir oran.

Sosyal medya tercihleri açısından, Z Kuşağı üyeleri YouTube ve Instagram’ı tercih ediyor. Z Kuşağı müşterileri sosyal medyada alışveriş yapmayı tercih ediyor çünkü:

1. Ürün keşfini destekliyor. Z Kuşağının ilgisini çekmek için ürünlerinizi tercih ettikleri platformlarda, içerik formatlarında ve kullandıkları cihazlar aracılığıyla öne çıkarabilirsiniz.

2. Teklifleri, fırsatları ve kuponları dikkate çekiyor. En azından belirli sosyal medya platformlarında özel Z Kuşağı tekliflerini test etmek oldukça önemli.

3. Sosyal medya platformları aracılığıyla satın almayı kolaylaştırıyor. Z Kuşağı üyelerinin %58’i sosyal medyada gördükleri en azından bir şeyi satın alıyor. (5WPR, 2021 Tüketici Raporu). Z Kuşağı alıcıları sorunsuz bir alışveriş deneyimi istiyor!

Uygulanabilir Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Sosyal medya platformları üzerinde içerik paylaşırken tek tip bir yaklaşımı atlayın. Bunun yerine, içerik pazarlamasını ve reklamları her sosyal medya platformunun belirli kitlesine uyarlayın, böylece Z Kuşağı tüketicileriyle uyum yakalayın.

Dikkat süreleri kısa olduğu için kısa videolar ve mobil uyumlu içerikler kullanarak ilgi çekin.

Markanızın nasıl gerçek ve güvenilir olduğunu vurgulayın; çünkü Z Kuşağı için şeffaflık ve sorumluluk önemlidir.

Z Kuşağı takipçilerini kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler (UGC) oluşturmaya davet edin.

Z Kuşağının tüketim alışkanlıkları nelerdir?

Z Kuşağının para harcama gücü

2021 Kasım tahminlerine göre, Z Kuşağının 360 milyar dolarlık harcanabilir geliri bulunmaktadır. (Kaynak: Bloomberg – 17 Kasım 2021)

Z Kuşağı, tüketim ve markaları şu amaçlarla görüyor (Kaynak: McKinsey):

Sahiplenmek yerine erişim elde etmek;
Bireysel kimliklerini ifade etmek; ve
Etik endişelerini göstermek.
etail Zipline’ın baş teknoloji sorumlusu ve kurucu ortağı Jeremy Baker: “Gerçek şu ki, Z Kuşağı bağlantılara ve topluluğa önem veriyor — bunu biliyoruz çünkü arkadaşlarıyla sohbet edebilecekleri, mağaza çalışanlarıyla etkileşim kurabilecekleri ve satın alma kararlarının iyi muamele gören işletmeleri desteklediğinden emin olabilecekleri durumlarda alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.”  (Kaynak: BusinessInsider, 28 Ocak 2020)

Z Kuşağına ulaşmak için, geleneksel perakendeciler ve markalar, daha samimi ve kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunan yeni doğrudan tüketici (DTC) ve e-ticaret markalarının yükselişiyle rekabet etmek zorunda kalacaklar.

Z Kuşağının Alışveriş Alışkanlıkları

Aralık 2019’da yapılan Z-Tail Raporu’na göre (18-24 yaş arası 1.000’den fazla ABD’li tüketici üzerinde yapılan bir ankete dayanarak), Z Kuşağı perakende alımlarının %40’ını oluşturuyor. Z Kuşağı elektronik ve teknolojiyi (%52) öncelikli olarak tercih ediyor, onu sağlık (%37) ve güzellik, kozmetik ve kişisel bakım (%36) izliyor. (Kaynak: 5WPR Tüketici Raporu, 2021)

Z Kuşağı tüketicileri kendilerinden ilham alıyor! Z Kuşağı katılımcılarının onda birinden azı, modayla ilgili tarz ilhamını ünlülerden alıyor. Z Kuşağı katılımcılarının neredeyse üçte ikisi Instagram’da gördükleri trendleri taklit etmiyorlar.

Ancak Z Kuşağı katılımcılarının yedisinden onu, perakendedeki mağaza çalışanlarından moda tavsiyeleri alıyor. Dahası, beğendikleri bir şeyi giyiyorlarsa iki Z Kuşağı katılımcısından biri bir satış temsilcisiyle etkileşime geçiyor. Daha da önemlisi, bu perakende satışlar için önemli! Katılımcıların beşte biri, belirli bir temsilciyle samimi bir ilişkiye sahip olmanın satın alma süreçlerini etkilediğini belirtiyor. Z Kuşağının üçte ikisi, elle yaklaşımla etkileşimde bulunduklarında satış temsilcileriyle etkileşimde bulunmayı tercih ediyor.

Z Kuşağı katılımcılarının dörtte üçü, etik iş uygulamaları kullanan markalardan alışveriş yapmaya daha meyillidir. Bu katılımcıların üçte ikisi, çalışanlara adil davranışın önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtiyor. Ayrıca şunları değerlendiriyorlar:

Çevre dostu ambalajlama (%59);
Etik kaynak kullanımı (%50);
Kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapma (%48); ve
Vegan ürünler (%24).
Neredeyse üç Z Kuşağı müşterisi, belirli bir konumda uzun süredir varlığı olan mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu, bu perakendecilerin toplumu desteklediğini gösteriyor. Buna karşılık, Z Kuşağı katılımcılarının onda biri, pop-up mağazalarda ve diğer kısa süreli kiralama mağazalarda alışveriş yapacaklarını belirtiyor.

Marka otantikliği ve uyum, hem kadın hem de erkek Z Kuşağı müşterileri için önemlidir. Bu, “gerçek” insanlara odaklanan otantik pazarlama etrafında genişliyor.

Gen Z’nin Markalara Tepkisi Nasıl?

Markaların Toplumsal Sorumluluğu, Gen Z İçin Önemli Z kuşağının %55’i, bir şirketin toplumsal sorumluluğunun ve buna bağlı itibarının satın alma davranışlarını ya etkilediğini ya da büyük ölçüde etkilediğini belirtiyor. Ancak Z Kuşağı üyeleri, markaların toplumun iyiliği için toplumsal etkilerini kullanmasını bekliyor. Markalar, sözlerini eylemlerle desteklemelidir. Z Kuşağı için sadece konuşmak ve içerik üretmek yeterli değil, markalar eyleme geçmeli ve bu eylemler kendi organizasyonlarından gelmelidir. Markalar, Gen Z’nin ilgisini çeken ve onlara değer veren markalarla empati kurmalıdır. Z Kuşağı , kendi seslerini duyurmayanları destekleyen markaları destekliyor. Ayrıca, Patagonia, Allbirds, Ben & Jerry ve Dove gibi markaları tercih ediyorlar çünkü bu markalar etki, eylem ve empatiyle öncelikli amaç belirliyorlar.

Z kuşağı üyeleri erken alım yıllarına başladıkça, isteklerini ve ihtiyaçlarını kendi koşullarında anlamak önemlidir.

Zorlu ekonomik ve sosyal koşullarda büyümüş olan bu çeşitlilik bakımından zengin kuşak, hedeflerine ulaşmak için çalışması gerektiğini biliyor. Dahası, ihtiyaç duyulanın ne olduğunu kendi araştırmalarıyla öğrenmeye hazırlar.

Daha da önemlisi, işletmelerin Z kuşağını çekmek istiyorlarsa şeffaf ve toplumsal sorumluluk sahibi olmasını bekliyorlar.

Artık bugüne kadar en büyük alım gücüne sahip olması beklenen bu kuşakla ilişkilerinizi ve topluluğunuzu oluşturma zamanıysa çoktan geldi.

Kaynak: Heidi Cohen’s Actionable Marketing Guide

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin