Zorba the Greek’ten Zara’ya uzanan küresel başarı hikâyesi


Yazan: Turan Farajova

Bir moda firması olan INDITEX (Industria de Diseño Textil SA) 1963 senesinde Amancio Ortega tarafından İspanya’da kurulmuştur. Amancio Ortega, INDITEX’in yanı sıra Zara markasının da kurucusu (co-founder, diğer kurucu ortak Amancio Ortega’nın eşi idi) olup, 73,3 milyar USD’lik serveti ile Forbes Dergisi tarafından 2015 yılının “en zengin adamı” seçilmiştir. Başlangıçta iş kıyafeti üretimi ağırlıklı çalışan INDITEX firması 2016 yılı itibari ile yaklaşık 20 milyar USD’lik bütçeye sahiptir. Firmanın bünyesinde bugün 8 marka (Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear, Oysho, Massimo Dutti ve Uterqüe) bulunmaktadır ve firmanın 2015 yılı itibari ile yaklaşık 152 bin çalışanı (yaklaşık 500 çalışan tasarım görevinde çalışmaktadır),

88 ülkede 7013 mağazası ve yaklaşık 21 milyar Euro’luk satış rakamları mevcuttur. Aynı yılın verilerine göre firmanın satışları, %44 oranın Avrupa, %18 İspanya, %15 Amerika ve %23 oranında diğer ülkelerde gerçekleşmiştir. Bunların yanı sıra INDITEX firmasının Afrika, Asya, Amerika, Avrupa ve AB ülkelerinde yaklaşık 1600 tedarikçisi mevcuttur. Yıllık faaliyet raporları açıklayan INDITEX, bu sebeple şeffaflığa da oldukça önem veren bir şirkettir. Firma, genel olarak koleksiyonlarının %25’ini sezonu gelmeden üretmektedir. Bu, şirkete her zaman tekstil dünyasında avantaj sağlamıştır.

Firmaya bağlı markalardan geliri en yüksek olan ve ilk ismi “Zorba The Greek” filminden esinlenerek koyduğu “Zorba” olan Zara, başlangıçta yalnızca gece giysileri üretmekle başlamıştır. Firmasının ismini daha sonra Zorba’dan Zara’ya çeviren Ortega, bu ismini markasına daha uygun bulmuştur. Ürün yelpazesini zamanla geliştiren Zara, 1984 senesinde ilk lojistik merkezini Arteixo’da açmıştır ve bu merkez 10 bin metrekarelik alanda yer almaktadır.

Zara, İspanyol moda sektörünün benimsediği “fast fashion” stratejisini başarıyla uygulayan marka olma özelliğini de taşımaktadır. Klasik reklam yöntemleri ile değil, markayı ürün kalitesi, fiyatlar müşteri memnuniyeti gibi somut faktörler aracılığıyla tanıttıklarını bildirmektedirler. Bu yöntemler başarılı olsa gerek ki, 2000’li yıllarda Zara, net gelirini %20 oranında arttırmıştır. 2015 yılı itibari ile satış rakamları yaklaşık 13,6 milyar Euro olarak açıklanmıştır. Pazar sayısını 2005-2015 döneminde düzenli olarak arttırıp, 2005 senesinde İspanya hariç 58 ülkede mağazası bulunan Zara, 2015 senesinde bu sayıyı 88’e yükseltmiştir. Pazar sayısıyla birlikte mağaza sayısını da yükselten Zara, 2005’de 852 olan mağaza sayısı, 2015 senesinde 2162’ye yükselmiştir.

Kaynak: Annual Report 2015

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin